Press "Enter" to skip to content

Grafik komputerowy – potrzebne studia czy niekoniecznie?

Zapewne zdając sobie to pytanie, czujesz w sobie odrobinę talentu i zainteresowania tworzeniem grafik. Niezależnie, czy jesteś domorosłym artystą lub młodym wirtuozem ołówka, lub pędzla, grafika komputerowa jest nieco innym zagadnieniem. Choć oczywiście zmysł artystyczny, kreatywność i to niewymierne poczucie estetyki są tu bardzo wskazane. Trzeba pamiętać, że grafik komputerowy niekoniecznie musi być artystów. Często wystarczy, że jest po prostu dobrym rzemieślnikiem i w połączeniu z wiedzą teoretyczną z zakresu marketingu, psychologii lub informatyki stworzy naprawdę imponujące dzieła i wykona lukratywne zlecenia. Pytanie, czy, żeby zostać grafikiem komputerowym, potrzebne jest wyższe wykształcenie?

Prawda jest taka, że sporą część podstawowej wiedzy o obsłudze programów graficznych i informatycznych tajnikach przekaże Ci szkoła średnia. Technika kończą się egzaminem zawodowym, który daje już uprawnienia do sprawowania fachu. Jednak co potem?

Co dają studia wyższe?

Przede wszystkim dostęp do wysokiej klasy specjalistów i artystów. Studia wyższe pod kierunkiem grafika komputerowa dadzą podłoże teoretyczne i praktyczne pod Twoją dalszą działalność. Rozwiniesz zdolności manualno-plastyczne, dowiesz się, w jaki sposób projektuje się poszczególne typy rysunków i ilustracji oraz w jaki sposób kreślić. Zajęcia ze specjalistycznymi programami pod okiem profesorów są bezcenne i z pewnością nie pójdą na zmarnowanie. Poznasz tam swoich nauczycieli i mentorów, którzy – jeśli się na to otworzysz – zaszczepią w Tobie miłość do sztuki oraz pokażą praktyczne zastosowania danych stylów graficznych, oraz nurtów w sztuce. W ten sposób podczas pracy zawodowej będziesz bardziej świadomie dobierał środki stylistyczne, a nie kierował się jedynie artystycznym zmysłem, który może być imponujący, ale jednak nadal dość ślepy.

Studia na kierunku grafika komputerowego

Takie studia to także podglebie pod pracę w reklamie i marketingu. Zajęcia z psychologii handlu i zasad rynkowych sprawią, że umiejętniej tworzyć będziesz materiały, które skuteczniej zareklamują produkt lub usługę. Poznasz sposoby budowania pozytywnego wizerunku pod kątem użycia środków stylistycznych. Wyższe wykształcenie dla wielu – choć nie wszystkich – pracodawców jest dużym atutem i z pewnością może wpłynąć na Twoje szanse przy rekrutacji.

Czy są inne drogi rozwoju?

Studia wyższe to na pewno nie jest czas zmarnowany, ale nie jest też tak, że to jedyne gwarantujące sukces w zawodzie wykształcenie. Pracodawców przede wszystkim interesują umiejętności i doświadczenie. A zdobyć można je w innych formach. Jako domorosły grafik komputerowy możesz zyskiwać wiedzę na bezpłatnych kursach internetowych. Wbrew pozorom jest tam dużo specjalistycznej wiedzy podanej w przystępny i atrakcyjny sposób. Kanały na YouTube i hobbistyczne portale chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, przemycając nieco wiadomości od kuchni branży.

Kursy i szkolenia dla grafika komputerowego

Bardziej solidnym podglebiem zawodowym będą płatne kursy i szkolenia. Prowadzącymi zajęcia są tam niejednokrotnie ci sami specjaliści, którzy wykładają na uczelniach. Dyplomy i certyfikaty uzyskane po ich zakończeniu i zdaniu egzaminów, również są atutem podczas starania się o zatrudnienie.

Jeśli masz maturę, istnieją również szkoły policealne, które kształcą w kierunku artystycznym lub grafika komputerowego. Taka nauka trwa do dwóch lat i potrafi dostarczyć fachowej wiedzy, także tej luźno powiązanej z grafiką, reklamą, prasą.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *