Press "Enter" to skip to content

Dietetyk – etat czy własna firma?

Miejsce, w którym podejmujesz pracę, jako dietetyk określa w dużej mierze to, czym będziesz się zajmował. I ile zarabiał. Piszemy o tym szerzej w artykule „Dietetyk – ile zarabia?”. Sprawdź, która forma pracy jako dietetyk jest dla Ciebie najbardziej interesująca. Może nawet pokusisz się o własny biznes?

Dietetyk – specjalizacje zawodowe

Jeszcze podczas studiów możesz wybrać dodatkową specjalizację w zawodzie dietetyka. Choć rdzeń wiedzy naukowej jest ten sam, poszczególne odmiany zajmują się nieco innym wycinkiem wiedzy o żywieniu. A zatem:

dietetyk kliniczny – współpracuje on z lekarzem lub wprost prowadzi leczenie. Jako taki dietetyk pracować będziesz z osobami chorymi. Będą od Ciebie potrzebowali tak dobranej diety, by ich stan się nie pogarszał, a wręcz, o ile to możliwe, polepszał.

dietetyk sportowy – zarówno uprawiający sport amatorsko, jak i zawodowo potrzebują porady dietetyka. Sprawność organizmu zwiększa się poprzez dostarczanie mu właściwych składników odżywczych. To może zapewnić odpowiednie żywienie. Jako dietetyk sportowy, będziesz opracowywał jadłospis sportowcom w zależności od kondycji i uprawianej dyscypliny

psychodietetyk – niekiedy problemy żywieniowe wynikają ze schorzeń natury psychicznej. Choroby jak bulimia, anoreksja ściśle wiążą stan psychiczny z odżywianiem się. Jako psychodietetyk nie tylko zauważysz ten związek, ale i odpowiednio zbilansujesz dietę tak, aby wspierała ducha i ciało.

Gdzie może pracować dietetyk?

Jeżeli kończysz dietetykę na wyższej uczelni, Twoje pole manewru w wyborze miejsca zatrudnienia jest dość szerokie. Dietetyków chętnie się widzi w szpitalach, przychodniach albo poradniach chorób metabolicznych. Nie pogardzą dobrym specjalistą restauracje, sklepy z suplementami oraz firmy cateringowe. Zatrudnienie znaleźć możesz też w sanatoriach, ośrodkach odnowy biologicznej lub wprost z firmami produkującymi żywność i leki. Przeważnie tego typu instytucje zatrudnią Cię na etat. To oczywiście niesie za sobą poczucie stabilności. Jednak często też zdarza się, że dietetyk zatrudniany jest na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. To ułatwia żonglowanie między pracodawcami i możliwości dorobienia.

Dietetyk – własna działalność

Jeśli jesteś dobry i masz nieco kapitału początkowego, możesz spróbować swoich sił na własnej działalności. Założenie własnego gabinetu dietetycznego daje Ci swobodę w wyborze oferty usług. Wszystkie też zarobione pieniądze idą do Ciebie – w ten sposób możesz zarabiać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak to zależeć będzie od Twojego zaangażowania i starań o klientów. Sam też będziesz musiał zadbać o lokal, ubezpieczenia społeczne i emerytalne, zakup sprzętu oraz reklamę.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *