Press "Enter" to skip to content

Dietetyk – ile zarabia?

Zawód dietetyka ma przed sobą przyszłość. Taką opinię wygłaszają fachowe portale. Zainteresowanie zdrowym i ekologicznym sposobem odżywiania się będzie wzrastało. Wydawać by się mogło więc, że Twój wybór zawodu dietetyka to strzał w dziesiątkę i bardzo lukratywne zajęcie. Z tym jest różnie, ale o szczegółach poczytasz w naszym artykule. Sprawdź też inne nasze artykuły dotyczące zawodu dietetyka.

Co ma wpływ na wysokość pensji dietetyka?

Trudno jest jednoznacznie określić, ile będziesz zarabiał jako dietetyk. To zależy od miejsca, w którym pracujesz oraz rodzaju działalności. Dietetycy posiadają różne specjalizacje i mogą pracować w szpitalach, przychodniach, szkołach lub w prywatnych gabinetach. Do tego istotne jest czy jesteś dietetykiem z dyplomem wyższej uczelni, a może absolwentem szkoły policealnej lub kursu. Istotna może być ilość klientów, których obsługujesz lub leczysz. Zakres działalności – czy jednie doradzasz, czy też opracowujesz terapię. Więcej na pewno zarobisz, prowadząc własną działalność gospodarczą. Wtedy jednak wpływ na wysokość Twojej pensji mają czynniki rynkowe – wielkość ośrodka, stopień zainteresowania zdrowym odżywaniem się, zamożność społeczna, a nawet sezon.

Ile więc zarabia dietetyk w Polsce?

Według branżowych serwisów zajmujących się tematyką i społecznością dietetyków, w Polsce średnio dietetyk zarabia około 3500 zł miesięcznie netto. Jednak tę konkretną kwotę na swoim koncie co miesiąc widzi zaledwie 15% z nich. Zacznie częściej, zdarzają się zarobki w okolicach 2000 – 2500 zł na rękę. Poniżej tego pułapu zarabia grupa aż 37% przedstawicieli tego zawodu. Z kolei powyżej 35000 zł co miesiąc zarabia już tylko 16% dietetyków. Ich zarobki przekraczają niekiedy nawet 5000 zł netto. Jeżeli prowadzisz własny gabinet, możesz liczyć nawet na 20 – 30 tysięcy złotych miesięcznie. Z innych źródeł dowiadujemy się, że jako dietetyk w Polsce najczęściej możesz zarobić 2901 zł brutto. Te dane są ze sobą spójne i przedstawiają dietetyka jako zawód zarabiający dość przeciętnie. Prognozy jednak są korzystne – zainteresowanie tym zawodem i jego usługami rośnie. A wraz ze wzrostem gospodarczym, przybywać też będzie miejsc pracy.

Ile możesz zarobić za granicą?

Nie ma tutaj zaskoczeń – zdecydowani więcej. Za przykład podamy Ci dwa kraje, które są najczęstszymi kierunkami emigracji zarobkowej Polaków. Dietetyk w Niemczech liczyć może na 17 000 zł miesięcznie. Mówimy o kwotach brutto. Nieco mniej, bo 14 000 zł zarobi w Wielkiej Brytanii.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *