Press "Enter" to skip to content

Dietetyk – jak wygląda praca?

Dietetyk może pracować w różnych miejscach – piszemy o tym nieco szerzej w artykule „Dietetyk – etat czy własna firma?”. Możesz próbować swoich sił w instytucjach służby zdrowia, w firmach farmaceutycznych i branży spożywczej. Pisać artykuły o zdrowym żywieniu oraz prowadzić szkolenia. Najczęściej jednak dietetyk pracuje w pewien określony sposób. Opowiemy Ci o tym.

Wizyta w gabinecie dietetyka

Zasadniczym miejscem Twojej pracy jest gabinet, w którym przyjmujesz pacjentów. Będą oni przychodzili z różnymi problemami żywieniowymi. Lecz najczęściej oczekiwać będą od Ciebie nauczenia ich i pokazania sposobów dojścia do wymarzonej sylwetki. Pierwsze, o co poprosisz to przygotowanie zestawu tego, co jedli przez ostatnie trzy dni. W ten sposób możesz na pierwszy rzut oka ocenić, jakie nawyki żywieniowe przyjmują Twoi klienci. Oraz jakie popełniają błędy. Następnie przeprowadzasz wywiad z daną osobą. Wypytujesz o to, czego dokładnie oczekuje oraz usiłujesz ustalić, czy jest gotowa na zmiany. Zmiany, które dla niej mogą być bardzo radykalne. Zapoznajesz się z jej stanem zdrowia, wydolnością metaboliczną. Kolejnym krokiem jest wykonywanie pomiarów. Za pomocą specjalnej wagi z elektrodami spisujesz jej wagę i wzrost. Maszyna ponadto potrafi wykrywać rozłożenie i poziom tkanki tłuszczowej, zawartość wody i mięśni. Musisz zmierzyć danej osobie także wymiary uda, tali, i biodra. Choć brzmi to drastycznie, są to szczegóły istotne do ustalenia dalszej drogi terapeutycznej.

Dietetyk – ustalanie diety

Gdy już wiesz, z jaką osobą masz do czynienia i jakie są jej potrzeby, przystępujesz do działania. Na podstawie potrzeb jej organizmu ustalasz odpowiedni jadłospis na każdy dzień. Kierujesz się zawartością energetyczną każdego posiłku oraz składnikami odżywczymi, które niosą. Musisz uwzględnić stan zdrowia pacjenta. Niekiedy celem będzie jedynie wyrobienie pozytywnych nawyków, a innym razem utrata wagi. Bywają jednak sytuacje, w których zaburzona jest psychika pacjenta. Musisz pamiętać, aby żywność, którą określasz, nie kolidowała z przyjmowanymi lekami. Nie każda też żywność jest wskazana przy danej chorobie. Przykładowo niedoczynność tarczycy sprawia, że nie jest wskazane jeść surowych warzyw takich jak kalafior, brukselki, kapusta albo rzodkiewka. Przy zapalnych chorobach jelit zupełnie niewskazany jest nadmiar błonnika, który pochodzi z surowych warzyw. Dieta powinna nie tylko odżywiać organizm i dostarczać mu energii. Ale też musisz uwzględnić zwiększenie dawki takich warzyw i owoców, które dostarczają takich witamin, których w danej chwili organizmowi brakuje.

Musisz też wymagać

Twoi klienci potrzebują Twojej pomocy, nie tylko w pokazaniu im co mają robić. Ale też w dopilnowaniu i zmobilizowaniu ich. Jednym z Twoich zadań, podczas kolejnych wizyt, będzie drobiazgowe sprawdzanie, czy pacjenci stosują się do zaleceń. Będziesz musiał wykazać się asertywnym i spokojnym podejściem. Ludzie bywają mniej lub bardziej zdyscyplinowani, a Ty służyć będziesz obu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *