Press "Enter" to skip to content

Elektryk – czym się zajmuje i ile zarabia

Ta bardzo odpowiedzialna i momentami niebezpieczna dla fachowca profesja. Jest jednocześnie jedną z niezbędnych. Taki elektryk doskonale zna zasady działania sieci elektrycznych. Bada stan instalacji i potrafi wyłapać przyczyny usterek. To znacznie poważniejszy fach niż typowy pan złota rączka z osiedla. Niektórzy elektrycy nie zajmują się montażem instalacji lub ich naprawą. Zajmują się natomiast kontrolą, dokonywaniem pomiarów elektrycznych oraz stanu sieci.

Jakie są kategorie elektryków?

Ministerialny wykaz zawodów wyodrębnia kilka rodzajów tego fachu. W zależności od stopnia wykształcenia, uprawnień oraz typu działalności w jej ramach. I mogą to być od zwyczajowego elektryka, przez elektryka budowlanego. Następnie technika elektryka, w tym samochodowego aż po inżyniera elektryka i inżyniera elektryka automatyka. Każdy z nich zajmuje się zagadnieniami wytwarzania, dystrybucji i magazynowania energii elektrycznej. Jednak różnią ich stopnie zaawansowania, a także płace. Istnieje zawód pokrewny do elektryka, czyli elektromonter.

Ile zarabia elektryk na swoim szczeblu?

W dużej mierze zależy to od stopnia wykształcenia, uprawnień i stanowiska zawodowego. W 2017 r. przeciętnie wynagradzana ta profesja była na poziomie 3900 zł brutto. To zarobek podstawowego elektryka bezprzymiotnikowego, z wykazu ministerstwa, podobnie jak elektromontera. Ci jednak zupełnie początkujący elektrycy mogą liczyć na zarobki w okolicach 2500 zł brutto. To średnia dla województwa mazowieckiego. Inne regiony jak na przykład dolnośląskie i pomorskie to już mediana 2300 brutto, a łódzkie to nawet mniej – 2100 zł brutto na miesiąc. Często zdarza się, że do pensji zasadniczej dołączane są comiesięczne premie za interesujące zlecenia. Technicy elektrycy z kolei zarabiają nieco więcej – średnio 4000 zł brutto. Według danych branżowych serwisów niemal jedna trzecia z nich mogła liczyć na comiesięczne premie. Elektromechanicy samochodowi to z kolei pensja średnio 4300 zł brutto. Tam premie otrzymuje około jedna piąta. Elektryk automatyk kosztuje pracodawcę średnio 4700 zł brutto na miesiąc. Najwięcej jednak zarabiają ci stojący na najwyższym szczeblu zawodowym elektryka, czyli inżynierzy elektrycy. Oni z kolei mogą liczyć średnio na 5100 zł brutto. Ich praca wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami i obowiązkami.

Czy zawsze tak jest?

Oczywiście, jak zawsze, zarobki mogą się znacząco różnić w zależności od regionu, konkretnego typu działalności, stażu pracy i charakteru zatrudnienia. Bardziej płatne są zlecenia w święta lub nocą niż te wykonywane w zwyczajowych godzinach. Mniejszą pensję mają też elektrycy świeżo szkole od tych, którzy doświadczeniem i praktyką biją ich na głowę.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *