O tym, w jaki sposób można zostać elektrykiem, na różnych szczeblach piszemy w innym naszym artykule (Jak zostać elektrykiem?). W tym materiale dowiesz się, jakie są realia rynku tego zawodu i czy lepiej pozostać na etacie, czy zaryzykować własną działalność.
Spis Treści
Jakie są horyzonty przed młodym elektrykiem?
Otwarcie rynków pracy za granicą spowodowało znaczący odpływ fachowców z kraju. To daje miejsce dla nowych narybków, lecz musisz pamiętać, że nie jest to zawód, który wykonuje się łatwo. Mimo że każdy nowy elektryk jest mile w kraju widziany. Wymaga odpowiednich cech charakteru, obowiązkowości i dbałości o szczegóły. Zarobki początkowo mogą być niskie, lecz wraz ze wzrostem doświadczenia i nabywanych uprawnień, pensja będzie rosła. Piszemy o tym w artykule „Elektryk — czym się zajmuje i ile zarabia”. Teoretycznie można w tym zawodzie szybko się wyspecjalizować, rozwijać i znaleźć pracę. Jednak to też konieczność ciągłego dokształcania się, orientowania w nowych technologiach i materiałach. Taka praca bywa też niebezpieczna dla Twojego zdrowia.
Etatowy elektryk
Taki rodzaj działalności często wiąże się z wykonywaniem powtarzalnych, stałych czynności i usług. Zatrudniają w ten sposób pogotowia elektryczne, firmy naprawiające sprzęt, dokonujące montażu instalacji podczas budowy albo zatrudniające kontrolerów wykonujących pomiary elektryczne. W ten sposób możesz liczyć na w miarę stabilny zarobek uzupełniany premiami za specjalne zlecenia lub nadgodziny. Cieszysz się też uprawnieniami emerytalnymi i socjalnymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie zajmuje Cię też szukanie ofert, ponieważ po prostu wykonujesz polecenia szefa. Jesteś też od niego uzależniony – zarabiasz tyle, co w umowie, masz regulowane godziny pracy plus nadgodziny w nagłych przypadkach klienta oraz masz mniejsze możliwości rozwoju.
Czy zawsze na etat?
Nie każdy typ pracy elektryka można ubrać w etat. Dzieje się tak na przykład, gdy mowa o wielkiej budowie albo pracy na statku, z dala od lądu. Możliwości zawarcia umowy na etat są wtedy utrudnione, gdyż wszystko zależy od ilości pracy, jaka jest w danym momencie wymagana. Wtedy pracodawcy zawierają po prostu kontrakty na określony czas.
Własna działalność jako elektryk?
Jest to raczej opcja dla bardziej doświadczonych elektryków, lepiej wykształconych i posiadających bardziej zaawansowane uprawnienia – SEP, rzeczoznawcy budowlanego, audytora energetycznego albo nawet biegłego sądowego. Założenie własnej działalności zarówno jak firma lub samozatrudnienie wiąże się z kosztami, dużą odpowiedzialnością i samodzielną walką o klienta. Musisz zapewnić pracownikom sprzęt i odpowiednie warunki. Jako samozatrudniony freelancer pracujesz, kiedy chcesz i wybierasz takie zlecenia, jakie Ci odpowiadają. Trzeba pamiętać jednak, że konkurencja wciąż jest duża, jednak na własnej działalności zarobki są większe – nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie nie jest niczym niezwykłym.
[…] Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/elektryk-realia-rynku-pracy/ […]