Press "Enter" to skip to content

Etat psychologa czy własny gabinet psychologiczny?

Jak wspomnieliśmy w poprzednich artykułach, jako psycholog możesz pracować na różne sposoby i w różnych miejscach. To powoduje, że masz całkiem pokaźną liczbę miejsc pracy do wyboru. To też zależy od specjalizacji, którą się interesujesz i wybrałeś podczas studiów psychologicznych. A może bardziej odpowiadałaby Ci własna działalność?

Psycholog – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w placówkach pomocy psychologicznej. Gabinety, przychodnie, poradnie lub szpitale. Wszędzie tam, gdzie prowadzone jest poradnictwo lub podstawowa pomoc psychologiczna. W zależności jednak od Twojej zawodowej specjalizacji możesz zajmować się czymś bardziej skonkretyzowanym. Jako psycholog możesz pracować w oświacie – szkolny psycholog lub pedagog. Albo – jeśli masz odpowiednie uprawnienia – wychowawca lub nauczyciel w szkołach specjalnych. Do tego istnieje mnóstwo publicznych i prywatnych ośrodków terapii uzależnień, centrach kryzysowych, klinikach medycyny somatycznej. Ale jako psycholog pracować możesz w charakterze nieterapeutycznym. Wiedza psychologa przyda się w biznesie, firmach zajmujących się rozwojem osobistym i motywacją. Jako psycholog możesz szukać zatrudnienia w mediach, firmach zajmujących się reklamą i budową wizerunku. Zainteresowane Twoimi usługami mogą być agencje konsultingowe, firmy doradcze i szkoleniowe. W wymienionych wyżej miejscach przeważnie zatrudniony zostaniesz na etat. A to tylko propozycje miejsc pracy – otwarty jest też dla Ciebie sektor naukowy, przemysłowy lub farmaceutyczny.

Własny gabinet psychologiczny

Wielu psychologów jednak dąży w swojej karierze zawodowej do pracy na własny rachunek. W końcu pracujesz na swoją reputację i funkcjonujesz pod własnym nazwiskiem. Założenie gabinetu psychologicznego niesie ze sobą szereg wyzwań logistycznych, organizacyjnych i prawnych. Począwszy od lokalu. Na szczęście nie jest to miejsce, w którym musisz posiadać jakiś specjalistyczny sprzęt lub wystrój. Dlatego część psychologów decyduje się przyjmować pacjentów u siebie w domu. Jedyny wymóg jest taki, że musisz zapewnić ochronę danych wrażliwych i osobowych przed wykradnięciem. Musisz dochować tajemnicy zawodowej, dlatego nie mogą mieć do nich dostępu Twoi domownicy. Oprócz tego musisz zdecydować czy pracujesz jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub – zwłaszcza jeśli skrzykniesz kilku znajomych kolegów po fachu – jako spółka. Oznacza to nieco odmienne rozwiązania podatkowe i ubezpieczeniowe. Do tego też musisz zadbać o rozgłos, reklamę i stały dopływ pacjentów. Dlatego tak ważne jest Twoje profesjonalne podejście do każdego człowieka – dobra opinia o Tobie rozniesie się i przysporzy Ci chleba. 

Psycholog – Zalety własnej działalności

Niekiedy jednak warto podjąć wyzwanie pracy na własny rachunek. Zyskujesz w ten sposób niezależność oraz możliwość pracy własnymi metodami. Sam też regulujesz godziny swojej pracy oraz jej zakres. Takie rozwiązanie jest w wielu sytuacjach po prostu wygodniejsze. Odpadają koszty dojazdu do pracy oraz związany z tym stres. A także generuje mniej kosztów, zwłaszcza jeśli gabinet prowadzisz w domu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *