Press "Enter" to skip to content

Jak zostać psychologiem?

Interesuje Cię ludzka dusza oraz chcesz pomagać w problemach potrzebujących porady? A może kręcą Cię badania nad ludzkimi zachowaniami i instynktami? Tymi i wieloma innymi rzeczami zajmuje się psycholog. Jak można nim zostać?

Psycholog – Predyspozycje zawodowe

Zdecydowanie nie jest to praca dla każdego. Powinieneś być osobą, którą zwyczajnie psychologia interesuje. A tym samym drugi człowiek. Interesuje Cię świat drugiej osoby, chcesz ją poznawać i nie zniechęcasz się początkowo trudnym kontaktem. Powinieneś mieć tym samym też ciut zacięcia socjologicznego. W bezpośrednim kontakcie z pacjentem z kolei z pewnością przyda się empatia, zrozumienie, cierpliwość i umiejętność słuchania. Oznacza to, że musisz umiejętnie zadawać pytania oraz być nastawiony przede wszystkim na pomoc tej osobie. I być zwyczajnie kulturalnym – rozwinięte zdolności interpersonalne są tu wskazane. Do tego jest to praca dla osób inteligentnych, spostrzegawczych, myślących logicznie. 

Studia psychologiczne

Nie ma możliwości zostania psychologiem inaczej jak tylko przez studia wyższe. Kursy i książki przekażą Ci ciekawą wiedzę, ale nie uprawniają do wykonywania zawodu. Stety lub niestety, musisz ukończyć psychologię na wyższej uczelni. Dane, które podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pokazują, że jest to dość oblegany kierunek studiów. Dlatego musisz mieć w garści bardzo dobrze zdaną maturę. Poszczególne uczelnie zwracają uwagę na inne przedmioty, dlatego powinieneś sprawdzić wymagania rekrutacyjne, zanim wybierzesz, co będziesz zdawać na maturze. Studia psychologiczne trwają 5 lat. Są one jednolite, co oznacza, że nie ma podziału na licencjat i magisterkę. Podczas tego okresu poznasz tajniki psychologii. Prawidła ludzkich zachowań, odruchów, reakcji obronnych. Sposobów przeżywania doświadczeń i reagowania na wydarzenia życiowe. A także sposobów obserwacji ich i reagowania. Podczas studiów wybierasz jedną z wielu specjalizacji. W tym też te terapeutyczne. 

Psycholog – Specjalizacje zawodowe

Wiedzę i warsztat psychologiczny wykorzystywać można w naprawdę wielu dziedzinach życia. W pediatrii, psychoterapii, reklamie albo rozwoju osobistym. Wybrać możesz między innymi psychologie pracy, sądową, rozwojową, kliniczną, sportu, zdrowia, wychowania albo marketingu. Oprócz tego psychoterapię albo doradztwo personalne. A to tylko przykłady. 

Psycholog – Pozostałe wymagania

Ukończenie studiów to jeszcze nie koniec Twojej drogi. Musisz zaliczyć jeszcze podyplomowy staż zawodowy. Przeprowadzany jest on pod nadzorem doświadczonego psychologa. Oprócz tego nie możesz być osobą pozbawioną zdolności do czynności prawnych. Oraz posługiwać się językiem polskim w sposób przynajmniej komunikatywny – dotyczy głównie cudzoziemców.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *