Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia psycholog? Zarobki psychologa

Czy na zajmowaniu się ludzką psychiką i niesieniu pomocy w problemach można dobrze zarobić? Jaka forma zatrudnienia jest bardziej opłacalna? I gdzie zarabia się najwięcej? Z racji tego, że jako psycholog pracować możesz w różnym zakresie i w różnych miejscach, Twoje zarobki również mogą znacząco się różnić.

Psycholog – Od czego zależą zarobki?

Wysokość pensji zależy od miejsca zatrudnienia oraz wymiaru pracy. Nie zawsze jest to zajęcie, które polega na spędzaniu 8 godzin dziennie w jednym miejscu. Masz spore możliwości dorabiania, co również wpływa na zarobki. Istotne jest czy pracujesz w charakterze terapeutycznym, doradczym albo naukowym. Oprócz tego wpływ na Twoje zarobki mają też Twoje własne sukcesy oraz doświadczenie. Widać to szczególnie na rynku prywatnych gabinetów psychologicznych. Nie da się ukryć, że renoma i popularność konkretnego psychologa powoduje, że cena za jego usługi wzrasta. Co, niekoniecznie muszą odczuwać pacjenci, gdyż wielu psychologów współpracuje z NFZ. Oczywiście wyższe zarobki czekają Cię też jeśli masz szersze uprawnienia zawodowe – na przykład psycholog kliniczny. Okazuje się też, że różnie zarabia się w tym zawodzie w różnych częściach kraju. Więcej też zarobisz w dużym mieście. 

Zarobki psychologa – garść liczb

Ile zatem zarabia psycholog? Opisane wyżej uwarunkowania sprawiają, że ciężko jest wskazać konkretne kwotę. Branżowe serwisy, które na bieżąco analizują wysokość zarobków Polaków, dokonały pewnych badań. Okazuje się, że blisko połowa wszystkich psychologów zarabia w przedziale 3100 – 4410 zł brutto na miesiąc. Wyliczona z tego mediana wynosi zatem 3640 zł. Dane te uwzględniają różne formy zatrudnienia psychologa oraz zakresy jego działalności. Pozostała połowa dzieli się na dwie części, z czego jedna zarabia poniżej 3100 zł, a druga zauważalnie powyżej 4410 zł. Rekordziści na swoim etacie deklarują zarobki nawet na poziomie 8400 zł brutto. 

Psycholog – Gdzie zarabia się najwięcej?

Okazuje się, że najwięcej jako psycholog zarobisz w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim lub pomorskim. Niestety, sytuacja nie jest już tak różowa w świętokrzyskim lub kujawsko – pomorskim. Najniżej psychologowie zarabiają na ścianie wschodniej – województwa podlaskie i podkarpackie. 

Ile psycholog zarabia za granicą?

Więcej i to zauważalnie. Weźmy za przykład kilka krajów, do których migrują Polacy w celach zarobkowych. W Niemczech, za pomoc psychologiczną zarobić możesz przeciętnie 22000 zł. Ciut gorzej jest w Wielkiej Brytanii. Tam Twoja wiedza i praca wyceniana jest zazwyczaj na 20000 zł brutto miesięcznie. Z kolei w USA przeciętny psycholog spokojnie zarobi – w przeliczeniu na złotówki – nawet 28 tysięcy. Musisz jednak pamiętać, że porównywanie samych liczb może być mylące. Trzeba uwzględnić też rozwiązania podatkowe poszczególnych państw oraz koszty życia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *