Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca psychologa?

Pracując jako psycholog przede wszystkim będziesz miał do czynienia z żywymi ludźmi. I ich historiami. Niekiedy trapią ich bardzo poważne problemy natury psychologicznej, społecznej, seksualnej lub wręcz klinicznej. W jaki sposób pomagać i jak pracuje psycholog?

Psycholog a psychiatra

Niektóre osoby mylą te dwa zawody. Choć wydają się podobne, różni je spory zakres uprawnień. Obaj specjaliści zajmują się problemami ludzkiej psychiki i usiłują za pomocą technik terapeutycznych łagodzić lub leczyć. Niemniej jako psycholog zajmujesz się przypadkami, które nie wymagają leczenie farmakologicznego. Nie każde schorzenie psychiczne możesz wyleczyć za pomocą rozmowy. Niekiedy pacjent potrzebuje leków, hospitalizacji i bardzo specjalistycznego podejścia. Taki zapewnia psychiatra. Jest on lekarzem, może stosować leki i wypisywać recepty. Ma też znacznie większą wiedzę medyczną na temat funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. To sprawia, że ma większe uprawnienia terapeutyczne, choć zajmuje się niemal wyłącznie poważnymi schorzeniami. Osoby z nieco łatwiejszymi przypadkami psychologicznymi mogą śmiało zgłaszać się do Ciebie.

Psycholog – Praca z pacjentem

Jako psycholog pracować możesz w różnych miejscach. Szerzej piszemy o tym w artykule Psycholog – etat czy własna firma? Klasyczne zajęcia, które jednak będziesz wykonywał mają związek z pracą z pacjentami. Pomocą w ich problemach psychologicznych i społecznych. Przede wszystkim musisz postawić diagnozę lub opinię. Bardzo istotne jest indywidualne traktowani każdego, kto Cię odwiedza. Wysłuchanie go z zainteresowaniem. Co prawda istnieją pewne mechanizmy i szablony zachowań, ale koniec końców każdy Twój pacjent jest inny. Jeżeli masz uprawnienia, przeprowadzasz psychoterapię.

Niekiedy wystarczy umożliwienie człowiekowi wygadania się, innym razem potrzebny jest cały proces lecznicy. Przebiega on przede wszystkim na rozmowie z pacjentem, próbą wytłumaczenia mu tego co przeżywa oraz pomocy w nazwaniu tego. Stosujesz do tego poznane podczas studiów techniki – rysunek, pewne psychologiczne gry albo stosowanie psychodram. Jeśli jesteś psychologiem klinicznym możesz podczas terapii posiłkować się lekami – masz wtedy prawo wystawiać recepty. Do tego prowadzić będziesz treningi interpersonalne. Oprócz tego w gabinecie psychologicznym odwiedzać będą Cię osoby z innymi potrzebami. Niekiedy będą potrzebowali jedynie opinii i zaświadczenia potrzebnego w innych instytucjach. Innym razem wykonasz test na inteligencję lub osobowość. 

Psycholog – Praca poza gabinetem

Twoja praca niekoniecznie kończy się po wyjściu z siedziby, w której przyjmujesz pacjentów. W domu czekają Cię przygotowania do następnych wizyt oraz analiza już zebranych danych na temat podopiecznych. Przygotowujesz rekwizyty, ilustracje lub animacje – zwłaszcza gdy pracujesz z dziećmi. Dokonujesz interpretacji wyników testów na inteligencję (w tym różne jej rodzaje), osobowość lub prawdopodobieństwo uzależnienia, lub innej choroby psychicznej. 

Psycholog – Pozostałe formy działalności

Jako psycholog nie zawsze musisz pracować bezpośrednio z pacjentami. Możesz prowadzić badania naukowe i obserwacje. To posłuży pisania prac naukowych, z których skorzysta całe środowisko. Do tego możesz opracowywać programy szkoleń. Nawet jeśli pracujesz z ludźmi, nie muszą być to osoby zaburzone lub chore. Psychologiczne wykształcenie przydaje się w służbie zdrowia, więziennictwie, oświacie, coachingu albo w szeroko rozumianej branży reklamowej. Część osób wykształconych psychologicznie zajmuje się stricte działalnością naukową lub dydaktyczną.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *