Press "Enter" to skip to content

Farmaceuta na etacie czy na działalności? Co jest lepsze dla farmaceuty?

Czy jako farmaceuta musisz koniecznie pracować w aptece? Faktem jest, że jest to najczęściej wybierana forma zatrudnienia dla farmaceuty. Nie oznacza to, że obowiązkowa. Jednak cokolwiek będzie Ci odpowiadać, zawsze możesz zrealizować to jako etatowy pracownik albo przedsiębiorca. O wszystkim Ci opowiemy.

Farmaceuta – O czym wspomnieć w CV?

Dla pracodawców w tym zawodzie bardzo istotne jest wykształcenie i doświadczenie. Zwłaszcza cenią tych kandydatów, którzy posiadają wyrobioną specjalizację – piszemy o tym szerzej w artykule Farmaceuta – jak wygląda praca? Musisz pamiętać, że w tej branży każde szkolenie, kurs, napisana publikacja lub rok doświadczenia są na wagę złota.

Farmaceuta – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim apteki – zarówno te komercyjne jak i szpitalne, punkty apteczne, sklepy zielarsko – medyczne lub sklepy farmaceutyczne. To najczęściej wybierane miejsce pracy przez absolwentów farmacji. Ale nie jedyne. Farmaceuci, zwłaszcza Ci bardziej zainteresowani pracą laboratoryjną, mogą szukać zatrudnienia w firmach farmaceutycznych lub laboratoriach właśnie. Takie miejsca pracy stwarzają nie tylko podmioty prywatne, ale i państwowe. Kliniki, producenci leków, hurtownie farmaceutyczne, laboratoria farmaceutyczne. Wszędzie tam, gdzie potrzebna będzie fachowa wiedza i odrobina zacięcia alchemicznego. Do tego prowadzić możesz działalność naukową – kariera na uczelni, wkład w literaturę naukową, prowadzenie wspomnianych szkoleń, kursów lub sympozjów. Oczywiście każda taka działalność wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Piszemy o tym w artykule Farmaceuta – jak zostać?

Farmaceuta – Własna apteka

Dlaczego by nie połączyć wiedzy o lekach z przedsiębiorczością? Zwłaszcza że apteki okazują się być intratnym pomysłem na własną firmę. Przedtem jednak musisz pamiętać o kilku sprawach. Prowadzenie apteki to działalność prawnie regulowana. Dlatego potrzebne jest Ci stosowne zezwolenie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Musisz być farmaceutą zarówno Ty, jak i inni ewentualni członkowie spółki, która zamierza taką aptekę prowadzić. Pozwolenie na prowadzenie apteki otrzymasz też jeśli w danej chwili nie prowadzisz więcej niż 1% wszelakich aptek na terenie województwa. I nie jesteś członkiem grupy kapitałowej, właścicielem hurtowni leków. Powierzchnia Twojej apteki nie może być mniejsza niż 80 m2. Chyba że prowadzisz ją w bardzo mało ludnych miejscowościach (do 1500 mieszkańców). Wtedy minimalna powierzchnia wynosi 60 m2.

Farmaceuta – Korzyści z własnej działalności

Takie rozwiązanie daje z pewnością większą niezależność i spore dochody. Sam jednak musisz zadbać o reklamę, atrakcyjne ceny i zainteresowanie klientów. Dobrym pomysłem jest dogadanie się z firmą farmaceutyczną na przykład na wyłączność na niższe ceny danego popularnego specyfiku.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *