Press "Enter" to skip to content

Farmaceuta na etacie czy na działalności? Co jest lepsze dla farmaceuty?

Czy jako farmaceuta musisz koniecznie pracować w aptece? Faktem jest, że jest to najczęściej wybierana forma zatrudnienia dla farmaceuty. Nie oznacza to, że obowiązkowa. Jednak cokolwiek będzie Ci odpowiadać, zawsze możesz zrealizować to jako etatowy pracownik albo przedsiębiorca. O wszystkim Ci opowiemy.

Farmaceuta – O czym wspomnieć w CV?

Dla pracodawców w tym zawodzie bardzo istotne jest wykształcenie i doświadczenie. Zwłaszcza cenią tych kandydatów, którzy posiadają wyrobioną specjalizację – piszemy o tym szerzej w artykule Farmaceuta – jak wygląda praca? Musisz pamiętać, że w tej branży każde szkolenie, kurs, napisana publikacja lub rok doświadczenia są na wagę złota.

Farmaceuta – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim apteki – zarówno te komercyjne jak i szpitalne, punkty apteczne, sklepy zielarsko – medyczne lub sklepy farmaceutyczne. To najczęściej wybierane miejsce pracy przez absolwentów farmacji. Ale nie jedyne. Farmaceuci, zwłaszcza Ci bardziej zainteresowani pracą laboratoryjną, mogą szukać zatrudnienia w firmach farmaceutycznych lub laboratoriach właśnie. Takie miejsca pracy stwarzają nie tylko podmioty prywatne, ale i państwowe. Kliniki, producenci leków, hurtownie farmaceutyczne, laboratoria farmaceutyczne. Wszędzie tam, gdzie potrzebna będzie fachowa wiedza i odrobina zacięcia alchemicznego. Do tego prowadzić możesz działalność naukową – kariera na uczelni, wkład w literaturę naukową, prowadzenie wspomnianych szkoleń, kursów lub sympozjów. Oczywiście każda taka działalność wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Piszemy o tym w artykule Farmaceuta – jak zostać?

Farmaceuta – Własna apteka

Dlaczego by nie połączyć wiedzy o lekach z przedsiębiorczością? Zwłaszcza że apteki okazują się być intratnym pomysłem na własną firmę. Przedtem jednak musisz pamiętać o kilku sprawach. Prowadzenie apteki to działalność prawnie regulowana. Dlatego potrzebne jest Ci stosowne zezwolenie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Musisz być farmaceutą zarówno Ty, jak i inni ewentualni członkowie spółki, która zamierza taką aptekę prowadzić. Pozwolenie na prowadzenie apteki otrzymasz też jeśli w danej chwili nie prowadzisz więcej niż 1% wszelakich aptek na terenie województwa. I nie jesteś członkiem grupy kapitałowej, właścicielem hurtowni leków. Powierzchnia Twojej apteki nie może być mniejsza niż 80 m2. Chyba że prowadzisz ją w bardzo mało ludnych miejscowościach (do 1500 mieszkańców). Wtedy minimalna powierzchnia wynosi 60 m2.

Farmaceuta – Korzyści z własnej działalności

Takie rozwiązanie daje z pewnością większą niezależność i spore dochody. Sam jednak musisz zadbać o reklamę, atrakcyjne ceny i zainteresowanie klientów. Dobrym pomysłem jest dogadanie się z firmą farmaceutyczną na przykład na wyłączność na niższe ceny danego popularnego specyfiku.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *