Press "Enter" to skip to content

Jak zostać farmaceutą?

Zapewne odwiedzając aptekę, nieraz zastanawiałeś się kim trzeba być, żeby zostać farmaceutą. Oraz jak to osiągnąć? Opowiemy Ci o tym w naszym artykule. Dowiesz się co trzeba zrobić, aby pracować jako farmaceuta.

Farmaceuta – Predyspozycje zawodowe

To praca dla osób, które nie boją się przyswojenia naprawdę sporej ilości wiedzy. Studia farmaceutyczne to kopalnia informacji na temat chemii, biologii, składów i przeznaczenia leków. Dlatego dobrze jest jeśli się tym zwyczajnie interesujesz. Masz smykałkę do chemii i fascynuje Cię to, jak substancjami i proszkami można przywrócić komuś zdrowie. Do tego będziesz musiał leki niekiedy samodzielnie komponować i zestawiać ze sobą dla pacjenta. Dlatego chcąc pracować jako farmaceuta musisz wykazywać się odpowiedzialnością, obowiązkowością i drobiazgowością. Cierpliwość i aptekarska precyzja nie wzięły w polszczyźnie znikąd. Do tego musisz wykazywać się odpowiednim, stwierdzonym lekarsko, stanem zdrowia. Nie są wskazane żadne alergie skórne lub poważne problemy ze wzrokiem i układem oddechowym.

Farmaceuta – Magister farmacji

Żeby jednak zostać farmaceutą pierwszym zasadniczym krokiem, który musisz podjąć, to wybór odpowiedniego kierunku studiów wyższych. Farmacja to trudne studia, począwszy od dostania się na nie. Rekrutacja rokrocznie pokazuje, że jest jednym z najczęściej wybieranych. Dlatego dobrze zdana matura z chemii, biologii i matematyki z pewnością Ci się przyda. Studia trwają 5 lat. Czekać będą Cię zajęcia z anatomii człowieka i jego fizjologii, botaniki, psychologii, chemii leków i farmakoterapii. Do tego całe mnóstwo zagadnień związane z toksykologią, bromatologią, metodologii badań nad lekami i technologii ich postaci. Studia są jednolite i kończą się obroną pracy magisterskiej. To z kolei powoduje, że możesz mówić sobie dumnie – technik farmacji. To jednak nie koniec Twojej drogi zawodowej.

Farmaceuta – Obowiązkowe praktyki

Jeszcze podczas studiów musisz zaliczyć minimum rok obowiązkowych praktyk zawodowych. Możesz je wykonywać w aptece, laboratorium lub w firmie farmaceutycznej. Co ważne, Twoja praca i nauka jednocześnie musi odbywać się pod okiem doświadczonego farmaceuty. Niekiedy podczas tego okresu otrzymujesz pewne drobne wynagrodzenie. Pół roku z tych praktyk, odbywa się też już po obronie pracy magisterskiej. Ukończenie ich jest jednym z niezbędnych elementów uzyskania tytułu farmaceuty.

Farmaceuta – Wniosek o wykonywanie zawodu

Gdy już to wszystko zaliczysz, możesz zwrócić się od okręgowej izby aptekarskiej o prawo do wykonywania zawodu. Przedstawiasz swój dyplom, wyniki badań lekarskich, oświadczenie o niekaralności i inne potrzebne dokumenty. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, całość kończy się uroczystym ślubowaniem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *