Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia farmaceuta?

Jak podkreślamy w naszych publikacjach, farmaceuta może pracować w różnych miejscach. To oczywiście ma wpływ na zarobki. Podobnie jak doświadczenie, specjalizacje i sumienność wykonywanych obowiązków. W naszym artykule na temat zarobków farmaceutów opowiemy Ci głównie o tym, ile zarabiają pracownicy aptek. Miejsca pracy większości farmaceutów w Polsce. Dane, które Ci pokażemy pochodzą z ogólnopolskiego badania obejmującego farmaceutów różnych szczebli i regionów kraju.

Farmaceuta w aptece ogólnej

W takiej ogólnodostępnej aptece, którą odwiedzasz, zarobisz przeciętnie 4800 zł brutto. To przeciętnie wynagrodzenie dla szeregowego pracownika apteki z jako takim doświadczeniem. Nieco więcej zarobisz jako kierownik apteki – 7200 zł brutto. Do tego potrzebujesz doświadczenia, dodatkowego szkolenia w specjalizacji i zaufania właściciela apteki. Jeśli jesteś kierownikiem hurtowni lekarstw zakres Twojej odpowiedzialności nieco się zmienia. Nie tylko musisz orientować się do czego dane leki służą, ale też wykazać się zdolnościami logistycznymi. Gdzie powinny trafić oraz w jakich ilościach. To odbija się na pensji. Przeciętnie jako kierownik hurtowni farmaceutycznej zarobisz 9200 zł brutto.  Jeżeli jednak posiadasz własną aptekę ogólnodostępną, możesz liczyć na zarobki nawet 14 000 zł brutto.

Farmaceuta – Co z aptekami szpitalnymi?

Najniżej ile możesz zarobić w takiej aptece to – wedle ustawy – 2847 zł brutto. Wynika to z tego, że podpadasz pod zawód medyczny zatrudniony w podmiocie leczniczym. To jednak zarobek, jaki uzyskasz bez specjalizacji. Jeżeli sobie jakąś wyrobisz Twoja pensja wzrośnie do nawet 4095 zł brutto. Podejrzewa się, że w 2021 roku te kwoty dodatkowo wzrosną. Odpowiednio 3651 zł dla farmaceuty bez specjalizacji i 5251 zł ze specjalizacją.

Farmaceuta – A jak jest za granicą?

W Niemczech, jeśli jesteś farmaceutą bez specjalnego doświadczenia, zaczynasz od zarobków rzędu 3362 euro. 10 lat pracy sprawia, że rosną one już do poziomu 4077 euro. Szwecja swoich aptekarzy opłaca na poziomie – w zależności od miejsca i doświadczenia – 3211 – 4454 euro. Musisz jednak pamiętać, że porównywanie zarobków złotówka do złotówki bywa mylące. Poszczególne kraje mają swoje uwarunkowania rynkowe. Co powoduje, że różnią się koszty życia, ceny i systemy podatkowe. W ten sposób zmienia się realna wartość pieniądza. Do tego trzeba spełnić szereg wymogów, by móc pracować jako farmaceuta w każdym z tych krajów. A każdy z nich określa je samodzielnie. Z pewnością istotny jest egzamin ze znajomości języka oraz specyfiki polityki lekowej w danym kraju.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *