Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca farmaceuty?

Czy praca w aptece jest ciekawa? A jeśli nie, to co jeszcze możesz robić jako farmaceuta? Okazuje się, że praca nad lekami może mieć kilka postaci i to znacznie się różniące.

Czym zajmuje się farmaceuta?

To jest uzależnione od tego, w jakim miejscu pracujesz. W świadomości społecznej farmaceuta pracuje w aptece. I tak jest zresztą najczęściej. Taka praca nie polega jednak wyłącznie na zwykłym podawaniu leków z półki pacjentowi. Musisz być osobą bardzo dobrze zorientowaną w składach i działaniu leków. Nie zawsze pacjenci przychodzą z przygotowaną receptą. Niekiedy musisz sam wiedzieć, jakie leki im podać, tak aby pomogły. Prawo zobowiązuje Cię do zaproponowania tańszych zamienników, o ile takowe istnieją. Niektóre apteki mają szerszy zakres usług niż tylko sprzedawanie lekarstw. Także je wyrabiają w ograniczonym zakresie. Muszą one być zgodne z receptą oraz swoim składem odpowiadać potrzebnemu działaniu.

Farmaceuta – Specjalizacje farmaceuty

Chcąc rozwijać się zawodowo (na przykład awansując na kierownika apteki) dobrze jest dokształcać się także po studiach. Możesz wybrać jedną ze specjalizacji, które wymagają zaliczenia dodatkowych zajęć. A wybrać możesz między innymi farmację apteczną, przemysłową, szpitalną, kliniczną, toksykologię, farmakologię lub leki roślinne.

Farmaceuta – Działalność przemysłowa lub naukowa

Farmaceuci nie muszą pracować wyłącznie jako sprzedawcy leków. Możesz też aktywnie uczestniczyć w ich tworzeniu. Oczywiście wymaga to większej wiedzy i doświadczenia. Praca w laboratoriach i firmach farmaceutycznych polega na wytwarzaniu leków. Za pomocą urządzeń i wytycznych, usiłujesz uzyskać pożądaną mieszankę. Niekiedy wymaga to wielu miesięcy i lat eksperymentów. O ile w laboratoriach starasz się leki wynaleźć (na przykład z powodu pojawienia się nowego szczepu choroby lub wirusa), o tyle w firmie farmaceutycznej zajmujesz się produkcją leku. Oprócz tego możesz prowadzić działalność stricte naukową – badania, opisy, wykłady akademickie.

Farmaceuta – Rozwój zawodowy

Samo ukończenie studiów farmaceutycznych daje Ci bazę wiedzy na temat Twojego zawodu. Jednak świat leków i chemii stale się rozwija. Pojawiają się nowe substancje, pomysły i technologie. Dlatego istnieje wymóg, by co 5 lat, poszerzać swoje horyzonty. Podlegasz temu obowiązkowi pracując w aptece lub hurtowni farmaceutycznej. Rozliczany jesteś z uczestnictwa w szkoleniach, sympozjach, kursach, wydawaniu publikacji. Lub podnoszenia stopnia naukowego. Za wszystkie takie aktywności przyznawane są Ci swego rodzaju punkty. W ciągu wspomnianych pięciu lat musisz uzyskać ich dokładnie setkę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *