Press "Enter" to skip to content

Firma windykacyjna czy windykator na etacie – korzystniejsze zatrudnienie.

Czy w zawodzie windykatora można zrobić karierę? W jakich miejscach możesz zatrudnić się jako windykator? Czy tylko w specjalnych firmach windykacyjnych? A może lepszym pomysłem jest własna działalność gospodarcza?

Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

We wszystkich firmach windykacyjnych. Czyli tych, które zajmują się ściąganiem należności wobec swoich klientów. Nie jesteś komornikiem sądowym, toteż Twoim zleceniodawcą nie jest sąd. Masz też węższe uprawnienia niż komornik. Z racji tego, że Twoje zadania zawodowe sprowadzają się głównie do skłaniania dłużnika do zrobienia właściwego kroku, może zatrudnić Cię też kancelaria komornicza. Do tego niektóre duże firmy mają własny dział windykacyjny. Choć niekoniecznie taką właśnie przyjmuje nazwę. Również potrzebują takich pracowników.

Windykator na etacie

Pracując w firmie windykacyjnej na etacie możesz wykonywać szereg zadań. Piszemy o tym szerzej w artykule Windykator – jak wygląda praca? Tam też opisaliśmy Twoje uprawnienia i granice, których nie możesz przekroczyć. Twoje zadania zawodowe będą zależne od danego dłużnika. Twoim miejscem pracy zazwyczaj jest stała siedziba. Stamtąd zbierasz dozwolone Ci przez prawo dane dłużnika, wykonujesz telefony i sporządzasz korespondencję. Niekiedy trzeba będzie ruszyć w teren. Niekiedy firmy windykacyjne mają jasny podział w swojej strukturze na pracowników terenowych i biurowych. To będzie uzależnione od Twoich predyspozycji i zdolności interpersonalnych. Pracując w ten sposób masz stały, lecz ograniczony szklanym sufitem dochód. Nieco inaczej jest na własnej działalności.

Własna firma windykatorska

Do założenia firmy windykacyjnej nie potrzebujesz uprawnień ani zezwoleń. Warto jednak byś był zorientowany w przepisach. Lub przynajmniej zatrudniał kogoś kompetentnego w kwestiach prawnych i podatkowych. By założyć firmę musisz zgłosić ją do rejestru działalności gospodarczej. Przyda też Ci się solidna siedziba, sprzęt biurowy, dostęp do internetu i ktoś od księgowości. Sam też musisz zadbać o reklamę i rozpoznawalność. Twoimi klientami będą osoby, które nie mogą doczekać się na zapłatę należnych im pieniędzy. To przedsiębiorcy, którzy przedstawią faktury lub osoby fizyczne. Każdy przypadek rozpatrywać będziesz ze swoimi pracownikami osobno. Zaletą prowadzenia firmy windykacyjnej są znacznie większe zarobki – wszak większość zysków wpada do Twojej kieszeni. Ale taka działalność to też większa odpowiedzialność. I wyzwanie. Funkcjonujesz na rynku windykacyjnym, na którym ma miejsce spora konkurencja.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *