Press "Enter" to skip to content

Windykator – ile zarabia?

Czy na pracy z ludźmi zadłużonymi można dobrze zarobić? Pokrewny zawód komornika pokazuje, że ściąganie należności to dość dochodowa profesja. Czy w przypadku windykatora jest podobnie?

Od czego zależą Twoje zarobki?

Przede wszystkim zależą od stawek, które sam postawisz klientowi. Lub jakie przedstawi właściciel firmy windykacyjnej, w której pracujesz. Te z kolei wynikają z renomy firmy oraz okoliczności rynkowych. Firma funkcjonuje w ramach wolnej konkurencji, wobec tego musi mieć atrakcyjne stawki. Wiadome jest, że nieco więcej zarobisz jako właściciel firmy windykacyjnej niż jako zwykły pracownik. Istotny jest też Twój staż zawodowy oraz umiejętności. Wymiernym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na Twoją pensję jest prowizja. Krótko mówiąc, z im większymi dłużnikami, z którymi uda się dojść do ładu, masz do czynienia, tym więcej zarobisz. Do tego otrzymujesz zwyczajową pensję za wykonywanie swojej pracy. Oprócz tego okazuje się istotne miejsce zamieszkania, region kraju oraz okres w roku. Możesz pracować jako windykator na dwa sposoby. W biurze lub w terenie. Jako ten drugi również zarobisz nieco więcej.

Windykator – mediana zarobków w Polsce

Według serwisów branżowych, w Polsce przeciętnie windykator zarabia 4810 zł brutto. To mediana. A zatem oznacza to, że połowa windykatorów zarabia w przedziale 3770 zł – 6360 zł. Około 25% windykatorów musi zadowolić się pensją poniżej 3770 zł. Zaś pozostała ćwierć z nich co miesiąc na koncie otrzymuje przelew znacznie wyższy niż 6360 zł. To badania uwzględniło różne formy zatrudnienia i działalności windykatorów. Jeśli masz wyjątkowo dobry okres, długi są spore, a dłużnicy skłonni zapłacić – Twoja pensja szybuje w górę.

Gdzie zarabia się najwięcej?

Według danych portali zajmujących się zarobkami Polaków, najwięcej jako windykator zarobisz na Mazowszu, w zachodniopomorskim i małopolskim. Zwłaszcza w miastach wojewódzkich. Najmniej z kolei windykatorzy zarabiają w województwach śląskim, kujawsko – pomorskim i lubelskim.

Ile kosztują usługi windykatora?

Jak wspomnieliśmy, pensje windykatorów w dużej mierze zależą od cen usług ich firm. Te oczywiście potrafią się nieco od siebie różnić. Przygotowaliśmy jednak kilka orientacyjnych liczb. Jak wiesz, istotny jest stopień prowizji. Przy zadłużeniu do 10 000 zł, wynosi on przeważnie 5%. Miedzy 10 a 50 tysięcy złotych jest już to 4%. Powyżej 50 tysięcy to 2%. Jeśli windykator ma dla Ciebie sprawdzić majątek dłużnika, to usługa kosztująca 50 zł. 30 zł kosztuje sprawdzenie Twojego kontrahenta w bazach bankowych. Zaś miesiąc monitorowania jego wiarygodności to wydatek 20 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *