Press "Enter" to skip to content

Windykator – jak wygląda praca?

Czy windykator pracuje tak samo, jak komornik? Co może grozić dłużnikowi, który ma do czynienia z windykatorem? Okazuje się, że są istotne różnicy w uprawnieniach i w pracy tych dwóch zawodów.

Czym będziesz się zajmował?

Twoim głównym zadaniem będzie doprowadzanie do sytuacji, w której dłużnik zwraca swoje zobowiązania. Jego wierzyciel, to Twój klient. Zwraca się on do Ciebie wyposażony w wyrok sądu, rachunek lub fakturę. Twoim zdaniem jest wszelkimi legalnymi sposobami skłonić dłużnika do zapłacenia należności. Gdy jednak zachodzą z tym problemy, do możliwie najbardziej polubownego rozwiązania. Pracować będziesz zarówno u siebie w biurze, jak i w terenie.

Windykator – Czego nie wolno Ci robić?

Musisz pamiętać, że jako windykator masz znacznie węższe uprawnienia niż komornik. Przede wszystkim nie masz prawa zajmować mienia dłużnika. Nie możesz odebrać mu ani własności pieniężnej, ani tej niepieniężnej. W przeciwieństwie do komornika windykator nie ma dostępu do konta bankowego dłużnika. Nie możesz zająć ani złotówki z jego pensji, renty czy emerytury. Zabronione jest też wyniesienie z domu żadnej, nawet najmniej wartościowej rzeczy. Nie jest to Twoją rolą. Choć masz prawo bezpośrednio zwracać się do dłużnika, nie możesz przekroczyć pewnych granic. Nie masz prawa – jeżeli dłużnik sobie nie życzy – wchodzić do jego domu.

Nie możesz też oglądać lub wyceniać jego mienia. Ani sugerować licytacji. Niedopuszczalne są zbyt częste telefony, zwłaszcza w godzinach nocnych. Nie możesz nachodzić go w jego miejscu pracy, podczas prywatnych spotkań z rodziną lub znajomymi. Tak samo jak nie masz prawa informować o jego zadłużeniu kogokolwiek innego – rodzinę, pracodawców. Nie jest też Twoim uprawieniem doliczanie choćby złotówki do jego prawdziwego długu.

Kiedy zaczniesz przeginać – sam możesz mieć problemy

Przede wszystkim jednak nie wolno Ci stosować przemocy ani gróźb. Nie jesteś zbirem, lecz poważną legalną instytucją. Mało tego – jeśli posuniesz się do przekroczenia którychś z wymienionych granic, sam możesz mieć problemy z prawem. Dłużnik ma prawo zgłosić Twoje niedopuszczalne zachowanie na Policję.

Windykator – Co możesz robić w ramach swoich obowiązków?

Masz prawo nawiązywać kontakt z dłużnikiem. Możesz robić to za pomocą oficjalnych pism, telefonicznie lub osobiście. Masz prawo wysyłać na jego domowy adres wezwania do zapłaty. Informować go o zadłużeniu i rosnących odsetkach przez SMS lub e-mail. Możesz do niego dzwonić i go odwiedzić – byle w nie w nocy. Twoją rolą jest podjęcie negocjacji w celu spłaty długu. Jeżeli nie uda się dojść do porozumienia, będziesz zmuszony poinformować dłużnika o wniesieniu sprawy do sądu (o ile jeszcze nie ma wyroku) lub o wpisie do BIK albo BIG.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *