Press "Enter" to skip to content

Windykator – jak zostać?

Praca polegająca na ściąganiu zobowiązań wymaga odpowiedniego typu ludzi. Czy myślisz, że mógłbyś podołać? Sprawdź, jakie są realne wymagania do pracy jako windykator.

Predyspozycje zawodowe

Zdecydowanie nie jest to praca dla osób przesadnie empatycznych i wrażliwych społecznie. Windykator nie jest szczególnie lubiany, właśnie dlatego, że jego pojawienie się oznacza dla dłużnika problemy. Musisz więc być osobą odporną psychicznie, a przy tym dobrze radzącą sobie w stosunkach interpersonalnych. Musisz wykazywać się asertywnością i stanowczością. Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie wolno stosować Ci agresji! Do przymusu bezpośredniego prawo mają wyłącznie służby porządkowe. Nie oznacza to jednak, że musisz być nieczuły i zimny. Odpowiednie podejście do dłużnika, wytłumaczenie mu powagi sprawy oraz ludzkie podejście nie są przeszkodami, lecz pomocą w tej pracy. Niemniej, odporność na manipulacje oraz jasne wyrażanie tego, co masz do zakomunikowania, również powinny Cię cechować.

Windykator – jak zostać?

W odróżnieniu od komornika nie ma żadnych formalnych wymogów, by pracować jako windykator. Możesz szukać takiej pracy nawet po szkole średniej. Niemniej, znacznie zwiększają się Twoje szanse na rynku pracy, jeśli masz jakiekolwiek wykształcenie prawnicze lub finansowe. Dobry windykator to nie tylko osoba odporna psychicznie, ale i wyposażona w wiedzę. Wiedzę na temat przepisów prawa oraz znajomość postępowań egzekucyjnych, administracyjnych i sądowych. Oczywiście, najlepszą tego typu wiedzę zdobędziesz na wyższych studiach. Jednak magister prawa lub bankowości nie jest koniecznością. Organizowane są specjalne kursy, które przygotowują do pracy windykatora. Dowiesz się tam najpotrzebniejszych podstaw wiedzy prawniczej, finansowej i administracyjnej. Do tego przejdziesz szereg ćwiczeń i zajęć dotyczących zdolności interpersonalnych. Nauczysz się, jak rozmawiać z dłużnikiem oraz trzymać nerwy na wodzy. Takie szkolenia też niekiedy organizują Twoi potencjalni pracodawcy.

Windykator a komornik – podstawowe różnice

Musisz pamiętać, że jako windykator nie jesteś funkcjonariuszem publicznym. Kimś takim jest komornik sądowy. Nie realizujesz woli sądu, lecz swojego klienta. Oczywiście oba te zawody mogą działać wyłącznie w granicach prawa i zarządzonej wysokości. Jako windykator masz też znacznie węższe uprawnienia dotyczące bezpośredniego dostępu do mienia dłużnika oraz formy jego zajęcia. Więcej piszemy o tym w artykule Windykator – jak wygląda praca?

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *