Press "Enter" to skip to content

Gdzie jubiler może znaleźć zatrudnienie? – Pracownie jubilerskie i własna działalność dla jubilera

 

Szukasz zatrudnianie jako jubiler? Zastanawiasz się gdzie możesz je znaleźć? Przede wszystkim w zakładach jubilerskich. Zakładają je głównie sami jubilerzy, którzy posiadają nieco doświadczenia, mają swój styl oraz zaspokajają potrzeby lokalnego rynku. Zatrudnić się w takim małym, prowincjonalnym zakładzie będzie Ci nieco trudno. Tacy jubilerzy najchętniej przygarniają uczniów do zawodu, praktykantów albo pomocników sezonowych. Na przykład, gdy trafi się większe zlecenie. Choć są i takie zakłady, które jak najbardziej poszukują specjalistów i dają szansę początkującym. O pracę pytać możesz też w sklepach z biżuterią.

Jubiler i zatrudnienie

Takich miejsc jest sporo, zwłaszcza w galeriach handlowych lub centrach miast. Możesz też pracować w większych firmach produkujących tanią biżuterię przemysłową. Praca jest powtarzalna i mało rozwijająca, choć daje większe nadzieje na dłuższe zatrudnienie. O pracę (albo zlecenia) pytać możesz też w miejscach, gdzie biżuteria jest stale używana i ulega degradacji. Instytucje kultury i sztuki – teatry, domy kultury, muzea, skanseny. Współpracować możesz też z instytucjami wyznaniowymi, które potrzebują Twoich usług to renowacji zabytkowych drobiazgów. Oraz naczyń sakralnych i innych drogocennych przedmiotów kultu religijnego. Oczywiście zlecenia otrzymywać możesz też od osób prywatnych, zwłaszcza jeśli pracujesz na własnej działalności. 

Jubiler – Na co zwracają uwagę pracodawcy?

Choć zakładów jubilerskich jest stosunkowo sporo na rynku, trzeba naprawdę dobrze przekonać ewentualnego pracodawcę. Zwróci on przede wszystkim uwagę na Twoje doświadczenie i umiejętności. Powstaje tu pewien paradoks. By zdobyć doświadczenie, potrzebujesz zatrudnienia. Zatrudnienie z kolei często uzależnione jest od doświadczenia. Niemniej wszelkie kursy, certyfikaty albo własne portfolio z pewnością wpływają korzystnie na Twoje szanse na rynku pracy. Musisz liczyć się z tym, że na początku kariery zarabiać będziesz mniej. Oraz wykonywać będziesz czynności pomocnicze lub poprawcze.

Własny zakład jubilerski

Jeśli naprawdę kochasz jubilerstwo i masz swój własny styl, możesz zaryzykować i założyć własny zakład. To zresztą najpopularniejsza forma pracy w tym zawodzie. Niestety, to wyzwanie bardzo ambitne, kosztowne i przez to elitarne. Rozpoczęcie działalności już wymaga kapitału rzędu od kilkuset do nawet miliona złotych. Musisz zadbać o lokal, kosztowny sprzęt i zabezpieczenia. Zwłaszcza jeśli chcesz prowadzić jednocześnie warsztat i sklep. Pancerna kasa, zabezpieczenia przeciwwłamaniowe oraz monitoring – to wszystko kosztuje. Pewną ulgą może okazać się współpraca z siecią franczyzową. Podzielą się z Tobą kapitałem, wspomogą organizacyjnie i marketingowo. Jednak wtedy pracujesz pod szyldem kogoś innego. Mozolne i wytrwałe budowanie własnej marki jest trudne i nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak jeśli sukces się zdarzy, zyski i renoma pozostaną z Tobą na długo.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *