Press "Enter" to skip to content

Kim właściwie jest jubiler? Jak zostać jubilerem?

 

To rzemieślnik i artysta, który zajmuje się wyrobem biżuterii. To osoba, która zna się na metalach szlachetnych i cennych kamieniach. Oraz za pomocą specjalistycznego sprzętu i wizji artystycznej, zmienić je w małe dzieło sztuki o codziennym użytku. Z jego rąk powstają wisiorki, obrączki, pierścionki, bransoletki albo naszyjniki. Niektórzy wyrabiają szkatułki, berła lub nawet korony.

Jubiler – Predyspozycje zawodowe

Praca jubilera to zajęcie elitarne. Fakt, że stosunkowo mało jest jego przedstawicieli wynika z bardzo wysokich wymagań co do kandydata. Przede wszystkim to praca dla Ciebie, jeśli czujesz ten zawód. Masz artystyczną duszą. Doceniasz piękno w małych przedmiotach i zwyczajnie chcesz to piękno tworzyć. Bardzo wskazane jest zainteresowanie się biżuterią, dewocjonaliami lub innymi błyskotkami. Wiedza historyczna oraz kulturoznawcza również jest bardzo istotna. Zawód jubilera stawia to też dość wymagająca fizyczna praca. Wymagająca skupienia. Musisz być osobą pracującą bardzo dokładnie i precyzyjnie. Dlatego niezwykle ważne są zdolności manualne. Wykonywanie biżuterii to setki bardzo drobnych i precyzyjnych nacięć, polerowań, ukłuć i przypięć. Jeśli brakuje Ci cierpliwości – raczej nie jest to praca dla Ciebie.

Jubiler – Wykształcenie zawodowe

Jubiler to zawód artystyczny, ale i rzemieślniczy. W historii przekazywany był z ojca na syna, podobnie jak zakład pracy. W jaki sposób mógłbyś dziś nim zostać? Podstawowym sposobem jest wybór szkoły branżowej. Taka szkoła średnia trwa trzy lata i łączy przedmioty ogólnokształcące z kształceniem zawodowym. Istotne jest tu znalezienie sobie miejsca, w którym odbywać będziesz praktyki.

Pracownia jubilerska – Zakład jubilerski

Wszak część tygodnia szkolnego spędzać będziesz nie w szkolnej ławie a na pracy w prawdziwym zakładzie jubilerskim. Pracodawca podpisuje z Tobą umowę, w której zobowiązuje się uczyć Cię fachu. Do czynienia będziesz miał ze specjalistycznym sprzętem. I będziesz opanowywał tę trudną technikę wytwarzania biżuterii. Otrzymujesz nawet za to drobne wynagrodzenie. Zaliczenie szkoły branżowej i takiej trzyletniej praktyki, uprawnia Cię do podejścia do egzaminu czeladniczego. Organizuje go odpowiednia Izba Rzemieślnicza. Jego zaliczenie z kolei daje Ci tytuł zawodowy i zdatność do wykonywania zawodu jubilera.

Jubiler – Rozwój zawodowy

Kolejne trzy lata praktyki zawodowej jako czeladnik, dają Ci możliwości do przystąpienia do egzaminu mistrzowskiego. Taki tytuł podnosi Twój prestiż i szanse na rynku pracy. Nie musisz jednak na tym poprzestać. Jeśli rzeczywiście kręci Cię ten zawód, a drogocenne wyroby to Twoja pasja. Zawsze możesz poszerzać swoje horyzonty. Szkoła branżowa nie daje Ci matury, ale możesz ukończyć liceum dla dorosłych lub policealne studium jubilerstwa. Uczelnie artystyczne i wydziały sztuk pięknych oferują kierunku studiów wyższych takie jak wzornictwo albo projektowanie biżuterii. Studia wyższe dają z pewnością znacznie większą wiedzę na temat metali szlachetnych, ich chemicznych i fizycznych właściwości. Oraz technik wyrobnictwa drogocennych błyskotek. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *