Press "Enter" to skip to content

Jubiler a złotnik – czy to, to samo? Czym zajmuje się jubiler?

Czasami w publicystyce specjalistycznej słowa te stosowane są niemal zamiennie. Czy oznaczają to samo? I tak i nie. Co prawda każdy jubiler może pracować jako złotnik, ale nie każdy złotnik jest jubilerem. Złotnicy to specjaliści metalurdzy. Pracując w ten sposób zajmujesz się „wyłącznie” metalami szlachetnymi. Ich obróbką, przetapianiem i formowaniem kształtów. Za pomocą specjalistycznych metod możesz nawet modyfikować wartość takiego metalu, stężenie i skład chemiczny. Jubiler też to robi, ale oprócz tego wykonuje szereg dodatkowych prac, dzięki którym powstaje biżuteria.

Czym zajmuje się jubiler?

Wyborem biżuterii właśnie. W swojej pracowni będziesz tworzył pierścionki, naszyjniki, koraliki, kolczyki, obrączki, bransoletki albo inne drogie ozdoby. I nie tylko ozdobne. Możesz wyrabiać eleganckie przedmioty użytkowe albo dewocjonalia. Zrobiony ze złota różaniec albo naczynia liturgiczne to również zajęcie dla jubilera. Ważne podczas wytwarzania jest wizja artystyczna i drobiazgowe jej realizowanie. Dzieje się tak, ponieważ jubilerzy pracują w dużym skupieniu, z niezwykłą wręcz precyzją. Do swojej pracy będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi. W warsztacie powinny znaleźć się imadła, szczypce, nożyce, przecinaki, pilniki, prasy, szlifierki, młoty oraz iglice testowej i jubilerskie lupy. Niekiedy będziesz musiał dopracować błyskotkę w najdrobniejszych szczegółach.

Praca jubilera może być różna

Twoje wyroby mogą służyć użytkowi indywidualnego albo możesz pracować dla instytucji kultury lub muzeów. Zwłaszcza że jako jubiler nie tylko tworzysz biżuterię, ale możesz też ją naprawiać, konserwować i modyfikować. Przeróbka może polegać na przetapianiu, ozdabianiu, skracaniu albo pomniejszaniu. Wszystko zależy od potrzeb klienta. W zależności od tego, gdzie pracujesz obsługujesz pojedyncze zamówienia albo prowadzisz mały sklepik, w którym sprzedajesz swoje wyroby. Zawód jubilera cieszy się uznaniem. Wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić, że można wytwarzać na zamówienie tak piękne i szczegółowe ozdoby ciała. Z pewnością znajdziesz klientów, nawet w małych miejscowościach.

Jubiler – Warunki pracy

Twoja praca jednak nie jest taka lekka. Oprócz skupienia i wytężenia swoich zdolności manualnych i artystycznych niesie też ze sobą kilka zagrożeń dla zdrowia. Urządzenia, które obsługujesz wytwarzają dość spory hałas. Dlatego powinieneś używać nauszników ochronnych, by nie uszkodzić sobie tego cennego zmysłu. Do tego stałe wytężanie wzroku i praca w jednej pozycji nadwyrężają Twoje zdrowie. Podobnie jak wdychanie oparów chemicznych, które pochodzą od substancji konserwujących lub koloryzujących. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *