Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia jubiler? – Status zawodu jubilera

Jubiler to nadal zawód elitarny. Niegdyś przekazywany był z ojca na syna, a jego przedstawiciele łączyli się w cechy i budowali wielowiekowe tradycje. Dziś jednak elitarność tego zawodu wynika z małej popularności. Biżuteria oczywiście stale się sprzedaje, ale klienci przyzwyczajeni są do sprawdzonych marek. To praca wymagająca, w której trzeba sporo poświęcić, by się wybić oraz… nie zarabia się kroci. Choć niektórym się udaje zarobić bardzo dużo.

Jubiler – Od czego zależą Twoje zarobki?

Przede wszystkim od tego, gdzie jesteś zatrudniony. Jako stażysta, początkujący czeladnik albo pomocnik zarobisz najmniej. Jeśli prowadzisz własny zakład, wszystkie zyski idą do Twojej kieszeni. Jednak i wtedy zależą one od ilości i rodzaju zleceń. Jubiler to połączenie artysty, rzemieślnika i kupca. Nie da się więc wskazać jednej stałej kwoty, która stanowiłaby Twoją miesięczną wypłatę. Więcej zarobisz też na skomplikowanych i elitarnych zleceniach. O takie z pewnością łatwiej w dużym mieście niż na prowincji. Nawiązanie współpracy z dużą instytucją kultury lub religijną może dać Ci spory zarobek na wiele miesięcy. Istotne jest też Twoje doświadczenie i certyfikowane umiejętności. Dodatkowo swój status możesz podnieść poprzez wyrobienie sobie uprawnień rzeczoznawcy.

Jubiler – zarobki

Na początku zarabiać będziesz około 2000 zł. Taka też jest minimalna pensja jubilera, jaką odnotowano w ogólnopolskim badaniu zarobków. Jeśli masz przynajmniej tytuł czeladnika, masz odrobinę doświadczenia i stałe zatrudnienie, przeciętnie w Polsce zarobisz około 3000 zł. W większych miastach ta średnia rośnie do 3500 – 4000 zł. Najwięcej zarabiają oczywiście właściciele własnych zakładów o sporej ilości zamówień. Sprzedaż popularnej, codziennej biżuterii może przynieść Ci na miesiąc nawet drugie tyle.

Jubiler – Koszty własne

Musisz jednak pamiętać, że kwota, którą zapłaci Ci klient za wyrób biżuterii, nie idzie w całości do Twojej kieszeni. Oprócz opłacenia podatków i ewentualnego pracownika musisz też zakupić materiały i sprzęt. Ten, jeśli ma być dobry, nie jest tani. Przykładowo wosk wtryskowy kosztuje około 30 zł a pasta do polerowania 50 zł. Ale już imadło stołowe 50 mm 100 zł. Urządzenie, dzięki któremu możesz produkować koluszka wyniesie Cię około 1000 zł. Specjalna waga laboratoryjna o nierdzewnej szalce i auto kalibracji kosztuje już 3000 – 4000 zł. Podobne pieniądze zapłacisz za tester diamentów. Jeszcze droższe jest urządzenie do polerowania biżuterii – nawet 4600 – 5000 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *