Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako analityk finansowy? Prowadzenie własnej firmy jako analityk finansowy

Analityk finansowy w klasycznym jego rozumieniu pracuje w dużych firmach. Takich, których działalność wymaga zorganizowania osobnego działu, w którym podległe będą pracownicy od analizy, rachunkowości. To głównie branże związane z produkcją towarów i usług, bankowość i nieruchomości. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw Twoje zajęcia zawodowe mogą się łączyć z pracą księgowego, sprzedawcy, przedstawiciela handlowego. Taka praca raczej czekać będzie na Ciebie na początku kariery. Wbrew pozorom daje sporo doświadczenia – pokazuje świat gospodarki, rynku i finansów od strony praktycznej. Psychologii w ekonomii. Oprócz tego pracować możesz też w instytucjach państwowych. Swoją politykę finansową prowadzą urzędy, organy administracyjne, jednostki samorządu terytorialnego. To, jak nazwane będzie Twoje stanowisko i jakie dokładnie będziesz miał obowiązki zawodowe, zależeć będzie od zapotrzebowania danego pracodawcy. I tego, czego będzie od Ciebie wymagał.

Analityk finansowy – Wymagania pracodawców

A te są dość spore. Przede wszystkim pracodawcy zwracać będą uwagę na Twoje doświadczenie i potencjalne umiejętności. Nie ma formalnych wymogów posiadania ukończonych kursów lub certyfikatów. Te jednak sporo pomogą podczas szukania zatrudnienia. Dla pracodawców ważna jest skrupulatność, dokładność i zdolność logicznego szybkiego myślenia. Oraz lojalność wobec firmy. Powierzane Ci są niekiedy niejawne informacje na temat polityki firmy i jej finansów. Wiedz, że celowe działanie lub doradzanie szefostwu na niekorzyść firmy, jest karalne. Oprócz tego pracodawcy mogą wskazywać w ofertach racy znajomość języków obcych i obsługę programów Excel, SAP, Comarch.

Analityk finansowy na własnej działalności

Etatowy analityk finansowy to domena dużych przedsiębiorstw. Wolą one tą formę ze względu na lojalność, której oczekują od analityka. Nie są chętne dopuszczać do swoich wewnętrznych danych osób trzecich. Jednak sporo mniejszych i tych średnich nie zawsze jest w stanie zaoferować pracy na stałe. Za to często jest zainteresowana poradą lub analizą finansową. Czy zatem nie możecie współpracować? Możecie i to jak najbardziej. Jeśli masz odrobinę doświadczenia i pewność swojego warsztatu zawodowego, możesz pomyśleć o pracy jako samodzielny przedsiębiorca. Handlujesz wtedy swoimi usługami – wiedzą, umiejętnościami analizy i pomocą w polityce finansowej małych przedsiębiorstw. Nie potrzebujesz nawet szczególnego lokalu – wystarczy Twój gabinet w domu. Choć oczywiście biuro, w którym przyjmujesz klientów dodaje Ci powagi i prestiżu. Musisz zaopatrzyć się w sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Każdy certyfikat i ukończony kurs dodatkowo poprawiają Twój wizerunek.

Analityk finansowy – Co możesz robić na działalności?

Możesz wykonywać niemal dokładnie tę samą pracę, co pracownik etatowy. Jednak wtedy rozliczasz się z kontrahentami za konkretne usługi. Przykładowo standardowa analiza finansowa małego przedsiębiorstwa to koszt 2500 zł. Jeśli analiza ma być rozbudowana o prognozy i porady, cena wzrasta do około 3700 zł. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują, byś wykonał dla nich profesjonalny biznesplan. Potrzebują tego dokumentu na przykład by dostać dotację. Kosztuje ich to wtedy około 2000 zł. Zaś wieloletni plan finansowy, za który ręczysz, może dać Ci zarobek od 7000 do nawet 25 000 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *