Press "Enter" to skip to content

Jak zostać analitykiem finansowym? Sprawdź jakie cechy powinien posiadać analityk finansowy

Wykształcenie zawodowe w zawodzie analityk finansowy. Zdecydowanie jest to zawód dla osób, które interesują się ekonomią lub finansami. Sama pasja to już dużo, ale jednak dla pracodawców za mało. Potrzebne Ci będzie odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Takie dają studia wyższe na kierunkach ekonomia albo finanse i bankowość. Istnieje oczywiście szereg kierunków i specjalizacji pokrewnych. Ważna jest wiedza z zakresu rachunkowości finansowej, rachunkowości zarządczej oraz zasady controllingu. Tylko rozumiejąc mechanizmy, które rządzą gospodarką, zachowaniami konsumentów i przepływami finansowymi, będziesz w stanie wyciągać jakiekolwiek wiarygodne wnioski z danych ekonomicznych. Samo przygotowywanie analiz – forma, istotne punkty oraz przewidywanie rozwoju wypadków – to również jest pewna umiejętność. Podczas studiów czekają Cię zajęcia na ten temat.

Analityk finansowy – Predyspozycje zawodowe

Jak wspomnieliśmy, dobry analityk finansowy to osoba, która łączy pasję z wykształceniem. Dobrze, jeśli zwyczajnie interesujesz się tą materią. Lubisz śledzić informacje oraz masz podglebie w postaci autorytetów. Poznanie systemów informacyjnych rachunkowości oraz wspomagania zarządzaniem pozwala Ci skutecznie stawiać tezy. W ten sposób możesz pracować na rozbudowanych bazach danych, nie gubiąc się w gąszczu danych. Podczas swojej pracy analityka finansowego często będziesz musiał wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnością oddzielania informacji istotnych od nieistotnych. Do tego przyda Ci się znajomość podstaw psychologii. Ekonomia to nie nauka ścisła – odpowiada na pytania jak zachowują się żywi ludzie w określonych uwarunkowaniach finansowych.

Analityk finansowy – Języki obce

Niewątpliwie koniecznym warunkiem do pracy analityka jest znajomość języków obcych. Angielski to oczywistość, o której się nawet nie wspomina. Dobrze jest znać też inne języki dużych rynków finansowych – niemiecki, rosyjski, chiński. Nie wystarcza znajomość literacka. Świat finansów posługuje się specyficznym slangiem i skrótami myślowymi. Musisz mieć to opanowane. W ten sposób będziesz w stanie śledzić obcojęzyczną literaturę, serwisy informacyjne i zagraniczną legisjalcję.

Analityk finansowy – Kursy zawodowe

Wykształcenie da Ci wiedzę teoretyczną i podstawy praktyczne. Niemniej pracodawcy cenią krajowe lub międzynarodowe certyfikaty. Nabrały one szczególniejszego znaczenia w momencie wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Takie certyfikaty możesz uzyskać poprzez specjalne kursy lub szkolenia. Organizują je instytucje finansowe lub rządowe. Popularne międzynarodowe certyfikaty to między innymi:

  • ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) – świadczy o zdobyciu know how na temat prowadzenia dużych przedsiębiorstw,
  • CFA (Chartered Financial Analyst) – przygotowanie do większości zadań zawodowych w sektorze finansowym,
  • CIA (Certified Internal Auditor) – wiedza i umiejętności istotne przy przeprowadzaniu audytów wewnętrznych. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *