Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca analityka finansowego? Twoja rola w firmie jako analityk finansowy

Jako analityk finansowy Twoim głównym zadaniem będzie pomoc w kreowaniu polityki finansowej firmy. Na podstawie dostępnych danych i Twojej wiedzy dokonywać będziesz analiz. Mogą one dotyczyć rentowności poszczególnych posunięć lub inwestycji. Innym razem będziesz opracowywał prognozy gospodarcze. Doradzał lub kategorycznie odradzał dokonywania transakcji. Każde większe posunięcie finansowe w firmie nie może ujść Twojej uwadze. Dlatego Twoje stanowisko, jako analityk finansowy jest tak bardzo istotne. Szefostwo ma do Ciebie zaufanie, a na Tobie spoczywa spora odpowiedzialność. Szef nie zawsze musi się znać na finansach oraz prognozach gospodarczych. Ty za to tak. Dlatego od jakości Twojej pracy zależy stabilność finansowa przedsiębiorstwa. Oraz Twoja reputacja. To praca, która w dużej mierze opiera się na Twoich zdolnościach, intuicji i umiejętności analitycznego myślenia. Jeśli to u Ciebie kuleje i zostaniesz zwolniony za błędne analizy, ciężko będzie Ci znaleźć kolejne zatrudnienie w tym zawodzie.

Analityk finansowy – Obowiązki zawodowe

Struktura organizacyjna wewnątrz  firmy może być oczywiście bardzo różna. Niekiedy będziesz osobnym pracownikiem dotyczącym analiz. Albo był członkiem i szefem całego zespołu. Innym razem swoje obowiązki zawodowe będziesz musiał dzielić z pracą księgowego, dyrektora finansowego albo nawet sprzedawcy. W klasycznym rozumieniu analityka finansowego jednak zajmować będziesz się – oprócz wykonywaniem analiz właśnie – monitorowaniem poczynań firmy. Interesują Cię wszystkie transakcje, inwestycje i zakupy obligacyjne. Niekiedy, jako analityk finansowy będziesz w tym aktywnie uczestniczył i sporządzał stosowną dokumentację. Innym razem Twoim zadaniem będzie pomoc przy opracowywaniu budżetu firmy. Albo instytucji – możesz też pracować w organach administracyjnych i samorządach. Szefostwo najczęściej poleci Ci być w stałym kontakcie i współpracy z działami księgowości.

Analityk finansowy – Rozwój zawodowy

By jednak dobrze wykonywać swoją pracę, musisz stale się rozwijać. Metody, które działały kilka lat temu, dziś mogą być już nieaktualne. Analizy dokonywać będziesz nie tylko na podstawie danych, które poda Ci dział księgowości. Musisz śledzić zachowanie rynku, prognozy gospodarcze, opinie prawników oraz poczynania polityków. Każdy dzień zaczynać od najnowszych doniesień z giełdy lub nowinek w branży. Praca analityka finansowego rzadko kiedy jest ściśle określona w ramy „od – do”. Kwalifikacje ACCA i CIMA to podstawy, lecz z czasem powinieneś zainteresować się podnoszeniem kompetencji poprzez kursy. i bezcenne doświadczenie. To z kolei sprawi, że możesz awansować – kontroler finansowy, audytor wewnętrzny, samodzielny księgowy. Wszystko zależy od charakteru firmy i ścieżki kariery.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *