Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia analityk finansowy? Od czego zależą zarobki analityka finansowego?

Zarobki analityka finansowego w dużej mierze zależą od zakresu pracy i osiągnięć. Prawo wymaga, by w umowie o pracę wskazane Ci były czynności zawodowe, lecz specyfika tego zajęcia – analityk finansowy – powoduje niekiedy mierzenie się z nowymi wyzwaniami, których nie da się zamknąć w ramy. Na Tobie spoczywa w dużej mierze odpowiedzialność za rentowność całej firmy. Taka odpowiedzialność łączy się też z niezłymi zarobkami. Ale też z wymogami wobec Ciebie. Na zarobki wpływ ma Twoje doświadczenie i umiejętności. To z kolei przekłada się na pozycję w firmie i stanowisko, które zajmujesz jako analityk finansowy. Oczywiście wszystko zależy, w jakiej firmie pracujesz. Oraz jaką branżę ona reprezentuje. Najwięcej zarobisz oczywiście w firmach finansowych właśnie – bankowość, ubezpieczenia, duże firmy produkcyjne i koncerny. Nieco mniej w sektorze publicznym i administracyjnym. Mniejsze i średnie przedsiębiorstwa Twoje usługi połączą z pracą na pokrewnych stanowiskach. To wszystko ma wpływ na Twoje zarobki. Podobnie jak istotnym okazuje się region kraju.

Analityk finansowy – zarobki

Według raportu branżowego serwisu Twoje zarobki rosną wraz ze wzrostem pozycji w firmie. Jeśli przyjąć, że Twoim stanowiskiem pracy będzie właśnie analityk finansowy w klasycznym rozumieniu. To można przyjąć, że Twoje zarobki wahać będą się w trzech pułapach. Na początku pracujesz jako młodszy analityk. Wykonujesz wtedy czynności pomocnicze lub podlegasz szefowi zespołu. Zarabiasz około 5500 – 6500 zł. Z czasem jednak możesz awansować na samodzielnego analityka, wtedy pensja rośnie już od 7000 do nawet 14 000 zł. W dużych przedsiębiorstwach Twoja praca może być wydzielona do stanowiska analityka biznesowego. Zajmującego się stricte analizą poczynań inwestycyjnych i transakcyjnych. Zarobki rosną do 10 000 – 14 000 zł. Kwoty, które Ci podajemy to średnie zarobki brutto w rozliczeniu miesięcznym.

Analityk finansowy – Gdzie zarabia się najwięcej?

To samo badanie pokazało, że najwięcej jako analityk finansowy zarobisz w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz małopolskim. Najmniej z kolei za Twoją pracę skłonne są zapłacić firmy z warmińsko – mazurskiego, podkarpackiego i opolskiego. W kategorii miast z kolei najlepsze zarobki oferują Warszawa, Wrocław i Gliwice.

Awans i zarobki – stanowiska kierownicze

Zaangażowanie, lojalność wobec firmy i sukcesy mogą przynieść Ci z czasem wymarzony awans. Taki kierownik do spraw finansowych zarabia w przedziale 13 000 – 25 000 zł. Jeszcze lepiej zarobisz jako dyrektor finansowy – 20 000 – 35 000 zł. To oczywiście wysoka półka i spora odpowiedzialność. Jednak, jeśli jesteś ambitny, powinieneś wiedzieć gdzie należy mierzyć.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *