Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako ratownik wodny?

Wszędzie tam, gdzie potrzebni są ratownicy wodni.  Jako ratownik wodny, korzystając ze swoich uprawnień możesz pracować na krytych pływalniach, basenach na świeżym powietrzu, prywatnych i publicznych akwenach takich jak jeziora, plaże morza, rzeki albo w specjalnie do tego przygotowanych zbiornikach wodnych. Ratowników zrzesza samo WOPR. Ale chętnie zatrudnią Cię też samorządowe jednostki – ośrodki sportu i rekreacji, kryte pływalnie, kluby sportowe, stowarzyszenia pływackie. Oprócz tego doraźnie potrzebują też ratowników wodnych firmy wycieczkowe, schroniska turystyczne, hotele i salony odnowy biologicznej. Ratownicy WOPR mają swoje dyżury, zwłaszcza na terenach, gdzie istnieje mnogość akwenów wodnych (np. Pomorze albo Mazury) i przyjmują zgłoszenia od osób prywatnych i państwowych służb ratunkowych.

Ratownik wodny – WOPR – hierarchia zawodowa

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje nieco podobnie jak TOPR i GOPR. Zrzesza wykwalifikowanych ratowników, kierujących się etosem niesienia pomocy i propagowania zdrowego i bezpiecznego sposobu korzystania z wody. Choć od 2012 roku ujednolicono system nadawania uprawnień ratowniczych – funkcjonuje w tej chwili tylko jedno – ratownik wodny. To wewnątrz samej organizacji utrzymano dotychczasową nomenklaturę. Ma ona zastosowania wyłącznie wewnętrzne, organizacyjne i prestiżowe. A zatem, jako członek WOPR możesz awansować kolejno na:

  • Młodszy ratownik WOPR;
  • Ratownik WOPR;
  • Ratownik wodny pływalni;
  • Ratownik wodny śródlądowy;
  • Ratownik wodny morski;
  • Starszy ratownik wodny;
  • Młodszy Instruktor WOPR;
  • Instruktor WOPR.

Ratownik wodny – własna działalność

Zasady działania WOPR zbliżone są do tych, na jakich funkcjonuje ratownictwo w górach. Prawo daje przywilej WOPR by prowadzić szkolenia na ratownika wodnego. Oraz by przyznawane przez inne podmioty uprawnienia były zgodne z wytycznymi tej organizacji. Ona też jest w zasadzie monopolistą jeśli chodzi o zrzeszanie i zatrudnianie ratowników wodnych. Jej członkowie lub wychowankowie znajdują zatrudnienie w miejscach, o których piszemy powyżej. Czy jednak można w tym zawodzie prowadzić własną działalność gospodarczą? Teoretycznie istnieje taka możliwość – firma może prowadzić usługi ratownictwa wodnego, o ile zdobędzie taką zgodę odpowiedniego ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nie jest określone prawnie, jakie wymogi musi firma spełnić, by takie usługi prowadzić. Oprócz tego – zatrudniając pracowników – musi dobierać osoby wyszkolone i uprawnione zgodnie z zaleceniami WOPR. Tym samym rynek usług ratownictwa wodnego w Polsce w zasadzie nie istnieje. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *