Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia ratownik wodny? Sprawdź wynagrodzenie ratownika wodnego

 

Od czego zależą Twoje zarobki gdy pracujesz jako ratownik wodny? Przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz. Każda pływalnia prowadzi własną politykę finansową i kadrową. Zarobki więc różnić mogą się między kąpieliskami i pływalniami publicznymi, prywatnymi, naturalnymi lub sztucznymi. Nieco więcej powinieneś zarobić w sezonie wypoczynkowym nad morzem. Innym razem dobry kontrakt może Cię czekać na prywatnej wycieczce grupy osób. Sezonowość to zresztą istotny czynnik w tym zawodzie. Najwięcej osób zainteresowanych kąpielą jest w miesiącach letnich. Bywa, że ratownicy wodni pracujący zimą na krytych pływalniach, podczas wakacji biorą urlopy. Spędzają je na dorabianiu sobie pilnując kąpiących się mas na odkrytych akwenach i kąpieliskach.

Ratownik wodny – Wymagana liczba ratowników wodnych

W jakich akwenach masz największe szanse na zatrudnienie? Oczywiście w tych, które zatrudniają większa liczbę ratowników wodnych. Istnieje w przepisach prawa określony wymóg dotyczący minimalnej koniecznej liczby ratowników w zależności od wielkości akwenu. Mówiąc ściślej, rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 2012 roku określa tę liczbę na:

  • po jednym ratowniku od strony wody (np. na łódce) i od strony lądu na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska śródlądowego,
  • trzyosobowy zespół na każde 100 m linii brzegowej nadmorskiej,
  • minimum dwóch ratowników w miejscach przeznaczonych do kąpieli,
  • na pływalniach – jeden ratownik na basenie o długości do 25 m, dwóch na długości 26 – 50 m i minimum trzech na powyżej 50 m.

Ile zarabia ratownik wodny?

Pensje ratowników wodnych, jak wspomnieliśmy, potrafią się znacząco różnić. Nawet pojedynczy ratownik, który ma stały poziom umiejętności i kompetencji, ma zmienną wypłatę z powodu sezonowości właśnie. Dlatego średnia wypłata może wynieść zarówno 2200 zł netto aż do 4000 zł netto. Ta większa kwota okupiona jest dłuższym czasem pracy. Bywa jednak, że decydując się na sezonowe zatrudnienie, na przykład nad morzem, możesz liczyć na darmowe zakwaterowanie i wyżywienie. Nie zmienia to jednak faktu, że jak na ten poziom podejmowanego ryzyka i odpowiedzialności zawodowej, zarobki są dość niskie. To powoduje z kolei, że ratownikami zostają w dużej mierze pasjonaci i byli sportowcy.

Ratownik wodny – Jak jest za granicą?

Możesz też próbować swoich sił w pracy za granicą. Tam też są kąpieliska i przepisy, które wymagają minimalnej ilości ratowników. W  Niemczech podczas sezonu zarobić możesz 10 euro za godzinę. Podobnie też często gwarantowany masz wikt i nocleg. A jeśli oprócz ratowania, masz też uprawnienia instruktora nauki pływania, Twoja pensja skoczyć może do nawet 40 euro za godzinę. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *