Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca ratownika wodnego? Sprawdź jak pracuje ratownik wodny

Praca jako ratownik wodny to praca zdecydowanie dla osób o świetnej kondycji fizycznej. I zdolnościach i umiejętnościach pływackich. Musisz wiedzieć, że aby w ogóle przystąpić do kursu na ratownika wodnego już musisz potrafić świetnie pływać. Nie tylko w wodzie odpowiedzialny jesteś za siebie, ale i za innych, niekoniecznie tak sprawnych fizycznie jak Ty. Do tego potrzebna jest Ci spora odporność na stres, umiejętność szybkiego myślenia i zachowania zimnej krwi. To praca niebezpieczna, wymagająca i bardzo odpowiedzialna. Dlatego najczęściej podejmują je osoby z poczuciem misji.

Ratownik wodny – Obowiązki zawodowe

Twoim główny i podstawowym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo wszystkich korzystających z wyznaczonego akwenu wodnego. Niezależnie od tego jak akwen jest wielki oraz ile osób masz pod kuratelą (o wymogach ilościowych ratowników piszemy w innym naszym artykule) pierwszym krokiem jest odebranie zgłoszenia o wypadku lub zagrożeniu. Następnie musisz na miejsce zdarzenia dotrzeć – nie zawsze musisz być na posterunku. Zabierasz do tego swój sprzęt ratunkowy. Następnie przystępujesz do właściwej akcji ratunkowej. Wykorzystasz do tego techniki poznane podczas szkolenia w WOPR. Musisz być przygotowany na różne możliwości.

Poszkodowani mogą mieć nadwagę, być pod wpływem alkoholu lub omdleć. Wtedy cały ciężar spoczywa na Tobie. Gdy uda się dotrzeć Ci i poszkodowanemu na brzeg lub na łódkę, pierwsze co musisz zrobić to ułożyć go w prawidłowej pozycji. Następnie udzielić pierwszej pomocy – pomoc w oddychaniu lub przywracanie akcji serca. Co bardziej niebezpieczne przypadki trzeba będzie transportować do szpitala. Masz państwowe uprawnienia ratownicze – na każdym etapie współpracujesz z jednostkami państwowego ratownictwa medycznego.

Ratownik wodny – Pozostałe zajęcia

Oprócz tego jako ratownik wodny będziesz uczestniczył w akcjach poszukiwania zaginionych osób. Wobec których istnieje podejrzenie, że mogły utonąć lub zostać zatopione. To wymagać będzie dużego skupienia i nurkowania w celu poszukiwania śladów życia. Innym razem przyjdzie Ci zabezpieczać miejsce wypadku albo zagrożenia żywiołem wodnym. Ratownicy wodni angażowani są często w akcje ewakuacji osób zagrożonych powodzią.

Ratownik wodny – Warunki pracy                                                                                   

Pracować możesz na dwa sposób. Zarówno bezpośrednio przy akwenie, jak i poza nim. Może to być kryta pływalnia, basen, jezioro, plaża nadmorska lub brzeg rzeki. Ale i organizacja Twojej pracy może też obejmować przyjmowanie zgłoszeń i odpowiadanie na nie. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *