Press "Enter" to skip to content

Jak zostać ratownikiem wodnym? – Pierwsze kroki jako ratownik wodny

By pracować jako ratownik wodny musisz ukończyć specjalny kurs organizowany przez WOPR. Ten kończy się egzaminem, który to z kolei daje Ci uprawnienia do pracy zawodowej. Kursy organizowane są w każdym większym mieście. Nie tylko przez WOPR, ale też przez samorządy i stowarzyszenia pływackie. Dobrym podglebiem jest uczestnictwo w kursach dla dzieci. Te organizowane są dla osób nawet od 12 roku życia.

Ratownik wodny – Kto może zostać ratownikiem wodnym?

By móc podejść do kursu na ratownika wodnego musisz spełniać kilka podstawowych wymogów. Po pierwszej musisz być osobą pełnoletnią (w przypadku kobiet robi się wyjątki dla 16-latek) i nie być pozbawiony zdolności do czynności prawnych. Do tego musisz już pełnić służbę w dowolnej jednostce, która zajmuje się ratownictwem lub udzielaniem pierwszej pomocy – nie tylko w warunkach wodnych. Lub przynajmniej okazać udokumentowane zdolności w tym zakresie. Musisz też wiedzieć, że kurs na ratownika wodnego to nie nauka pływania w ogóle. Podchodząc do kursu już musisz sam potrafić świetnie pływać, znać podstawowe techniki pływackie i potrafić to wykazać.

Ratownik wodny – Kurs na ratownika wodnego

Szkolenie trwa 64 godziny. Prowadzone jest przez wykwalifikowanego pracownika WOPR. Ma na celu pokazać Ci nowe techniki, które nie tylko służą efektywnemu utrzymywaniu się na wodzie, ale też prowadzeniu czynności ratunkowych. Dlatego czeka Cię sporo wysiłku fizycznego i treningów, także poza tym pułapem 63 godzin.

Ratownik wodny – Egzamin zawodowy

Zaliczenie 63 godzin szkolenia to prosta droga do odbycia zawodowego egzaminu. Dzieli się on na część teoretyczną, która jest po prostu testem 30 pytań jednokrotnego wyboru. Część praktyczna z kolei to zestaw siedmiu zadań, które trzeba wykonać w określony sposób i w limicie czasowym:

  • przypłynięcie 400 m w maksymalnie 8 minut dowolnym sposobem,
  • przepłynięcie dystansu 25 m pod wodą i jednoczesne wydobycie dwóch tonących przedmiotów,
  • przepłynięcie w ciągu 55 sekund dystansu 50 m w pozycji ratowniczej,
  • przepłynięcie w ciągu 2 minut 40 sekund łódką lub kajakiem dystansu 75 zarówno jednym jak i oboma wiosłami,
  • wykonanie symulowanej akcji ratowniczej w postaci wyłowienia tonącego manekina w odległości 20 m od brzegu,
  • przeprowadzenie holowania na trzy sposoby na dystansie 150 m,
  • wyciągnięciu manekina na łódź bądź brzeg sięgający 30 m nad poziom wody, ułożeniu go w prawidłowej pozycji i udzieleniu pierwszej pomocy.

Ratownik wodny – Uprawnienia zawodowe

Pomyślne zdanie egzaminu sprawia, że otrzymujesz tytuł ratownika wodnego. Do tego uprawnienia do ratowania i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym na terenach wodnych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *