Press "Enter" to skip to content

Grafik komputerowy – jak zostać

Być może od najmłodszych lat masz talent do rysunku i tworzenia obrazów. Pastele i ołówek nie są Ci obce podczas tworzenia niesamowitych dzieł. Myślisz, że być może ta odrobina talentu dałaby się przełożyć na lukratywne zajęcie. W postaci grafika komputerowego? Bardzo możliwe, że tak. Jednak zanim tak zaplanujesz przyszłość, warto zapoznać się z pewnymi realiami. No bo jak w zasadzie to się dzieje, że ktoś zostaje grafikiem? Jak zacząć pracę w renomowanej firmie? Przyjrzyjmy się kilku zagadnieniom.

Talent do grafiki komputerowej

To jedna z istotniejszych, ale i bardzo niewymiernych rzeczy. Oczywiście chęci i smykałka są bardzo istotne. Bez tego żadne zajęcie nie ma większego sensu. Zamieni się w mordęgę. Opierając się jednak na opiniach doświadczonych grafików, można stwierdzić, że nie jest tak, że koniecznie musisz być urodzonym Matejką lub Picassem. Zdolności manualnoplastyczne mogą się przydać, ale nie zawsze chodzi o piękny obrazek. Raczej o pomysłowy i estetyczny projekt. A to da się wykonać za pomocą dostępnych narzędzi.

Wykształcenie grafika komputerowego

Jednym z mitów dotyczących tej branży to przekonanie, że konieczne do jego wykonywania się elitarne studia na akademii sztuk pięknych oraz glejt wielkiego malarza. To nie do końca prawda. Pewnych rzeczy, takich jak obsługi programów graficznych, oraz pewnych podstawowych formuł stosowanych w grafice komputerowej można nauczyć się choćby i w szkole. Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint czy PaintShopPro często są użytkowane na lekcjach informatyki. Oprócz tego istnieje masa płatnych warsztatów lub bezpłatnych kursów internetowych, w których – zdaniem grafików – można naprawdę wiele się nauczyć. Wiele rzeczy zależy od naszego pomysłu i znajomości obsługi programu. Nie zawsze wymaga on od naszej ręki byśmy stawiali piękną kreskę.

Jednak nieprawdą też jest, że porządna edukacja informatyczna lub graficzna jest bezużyteczna. Potrafi ona ponieść nasze umiejętności na wyższy poziom. Dostarczyć wiedzy na temat doboru kolorów, litografii, zasad rządzących tworzeniem rysunku. Pod okiem specjalistów będziemy w stanie tworzyć całokształty estetyczne i harmonijne.

Jak próbować swoich sił jako grafik?

Kursy, świadectwa i ukończone studia są czynnikiem, który pomaga w znalezieniu pracy, ale każdy prowadzący agencję reklamową lub inna forma zatrudniająca grafików przede wszystkim oczekuje konkretnych umiejętności. Mniej potencjalnego pracodawcy interesuje źródło pozyskania wiedzy i zdolności. Grafik komputerowy to też pojęcie dość szerokie, a jedyne co łączy przedstawicieli tej profesji to narzędzia i zdolności. Tworzyć mogą ulotki, loga handlowe, znaki towarowe, ale i ozdabiać ilustracjami czasopisma lub strony internetowe. To pokazuje, że potrzebna będzie też wiedza z tych dziedzin – same zdolności plastyczne muszą być połączone z wiedzą, jak działają kolory na klienta albo w jakiej tonacji wykonane materiały przyciągną uwagę odbiorcy.

Graficy przekonują, że niezależnie czy jesteś jeszcze uczniem szkoły średniej, a może dobijasz do trzydziestki, a nadal chodzi Ci po głowie taka profesja, warto próbować i możliwymi sposobnościami się dokształcać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *