Press "Enter" to skip to content

Grafik komputerowy – zarobki i doświadczenie

Realia pracy grafika komputerowego są zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione od umiejętności i zapotrzebowania rynku. Nie jest to stabilna fucha w urzędzie, lecz ciągła zmiana i stawianie sobie nowych wyzwań. Ważne jest, jak przekonują profesjonalni dziś graficy, by wykorzystywać okazje do zdobywania doświadczenia jak najwcześniej – nawet jeśli to możliwe to już w szkole średniej lub na studiach. Pracodawcy bardzo doceniają, gdy „świeżaki” są chętni do pracy i do tego, by nauczyć się czegoś nowego. Choć może być to trudne – wiele agencji i redakcji zazwyczaj szuka osób z doświadczeniem i ugruntowanymi umiejętnościami, warto próbować i nie poddawać się.

Szczebla kariery

Część firmy poszukuje początkujących grafików komputerowych, dla których przewiduje stanowisko junior designer. Niekoniecznie ogłaszają się na bardzo popularnych serwisach ogłoszeniowych, wychodząc z założenia, że to Tobie powinno zależeć, by ich odnaleźć. Zainteresowanie się tematem w grupach tematycznych na Facebooku lub wprost przeglądanie stron internetowych firm może w końcu przynieść taką szansę. Zwłaszcza łatwo o nią w największych miastach. Stawki wtedy są co prawda znacznie mniejsze niż te, które otrzymują doświadczeni graficy, bo nierzadko oscylują w okolicach 2000 zł brutto, lecz od czegoś trzeba zacząć. Taka praca dużo uczy, daje doświadczenie, a w przyszłości firmę można zmienić. Nawet przy niższych stawkach to wciąż więcej i pieniędzy i doświadczenia niż staż z urzędu pracy.

Ile może zarobić grafik komputerowy?

To w dużej mierze zależy od tego, czym się zajmuje, gdzie wykonuje pracę oraz w jakim wymiarze czasowym. Mediana zarobków w skali kraju to około 4460 zł brutto. Dla grafika specjalisty nie spotyka się zarobków niższych niż 3440 zł brutto. Choć przykładowo w niektórych województwach jak na przykład lubelskie lub warmińsko–mazurskie nie jest niczym wyjątkowym pensja 2100 – 2369 zł. To kwoty, które zazwyczaj oferują firmy grafikom 2D. A inni specjaliści?

Grafik 3D znajduje zatrudnienie w bardziej lukratywnych branżach – reklama, rozrywka wideo, kinematografia. Tam stawki mogą sięgać nawet 5900 – 7500 zł brutto. Uzależnione to jest od skali projektu, stopnia doświadczenia i zaangażowania.

Ilustrator na etacie zazwyczaj liczyć może na około 2000 – 3500 zł, lecz najlepsi spokojnie wyciągają nawet 5500 zł. Mówimy o kwotach brutto.

Dość wysoka mediana zarobków dotyczy specjalistów DTP, którzy zajmują się składaniem graficznym czasopism i gazet. Ich prace średnio wycenia się na 5700 zł brutto, choć jest to tylko mediana – po połowie kształtuje się ilość osób, którzy zatrudniają więcej i mniej niż ta kwota.

Oczywiście te kwoty są jedynie przybliżone i opracowane na podstawie zbioru z całego kraju. Wyjątkowo lukratywne zlecenia dla grafików mogą sięgać nawet kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie należy jednak zrażać się, jeśli proponowana Ci pensja jest niższa od tych zaprezentowanych. Każdy jakoś zaczynał.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *