Press "Enter" to skip to content

Grafik komputerowy – zarobki i doświadczenie

Realia pracy grafika komputerowego są zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione od umiejętności i zapotrzebowania rynku. Nie jest to stabilna fucha w urzędzie, lecz ciągła zmiana i stawianie sobie nowych wyzwań. Ważne jest, jak przekonują profesjonalni dziś graficy, by wykorzystywać okazje do zdobywania doświadczenia jak najwcześniej – nawet jeśli to możliwe to już w szkole średniej lub na studiach. Pracodawcy bardzo doceniają, gdy „świeżaki” są chętni do pracy i do tego, by nauczyć się czegoś nowego. Choć może być to trudne – wiele agencji i redakcji zazwyczaj szuka osób z doświadczeniem i ugruntowanymi umiejętnościami, warto próbować i nie poddawać się.

Szczebla kariery

Część firmy poszukuje początkujących grafików komputerowych, dla których przewiduje stanowisko junior designer. Niekoniecznie ogłaszają się na bardzo popularnych serwisach ogłoszeniowych, wychodząc z założenia, że to Tobie powinno zależeć, by ich odnaleźć. Zainteresowanie się tematem w grupach tematycznych na Facebooku lub wprost przeglądanie stron internetowych firm może w końcu przynieść taką szansę. Zwłaszcza łatwo o nią w największych miastach. Stawki wtedy są co prawda znacznie mniejsze niż te, które otrzymują doświadczeni graficy, bo nierzadko oscylują w okolicach 2000 zł brutto, lecz od czegoś trzeba zacząć. Taka praca dużo uczy, daje doświadczenie, a w przyszłości firmę można zmienić. Nawet przy niższych stawkach to wciąż więcej i pieniędzy i doświadczenia niż staż z urzędu pracy.

Ile może zarobić grafik komputerowy?

To w dużej mierze zależy od tego, czym się zajmuje, gdzie wykonuje pracę oraz w jakim wymiarze czasowym. Mediana zarobków w skali kraju to około 4460 zł brutto. Dla grafika specjalisty nie spotyka się zarobków niższych niż 3440 zł brutto. Choć przykładowo w niektórych województwach jak na przykład lubelskie lub warmińsko–mazurskie nie jest niczym wyjątkowym pensja 2100 – 2369 zł. To kwoty, które zazwyczaj oferują firmy grafikom 2D. A inni specjaliści?

Grafik 3D znajduje zatrudnienie w bardziej lukratywnych branżach – reklama, rozrywka wideo, kinematografia. Tam stawki mogą sięgać nawet 5900 – 7500 zł brutto. Uzależnione to jest od skali projektu, stopnia doświadczenia i zaangażowania.

Ilustrator na etacie zazwyczaj liczyć może na około 2000 – 3500 zł, lecz najlepsi spokojnie wyciągają nawet 5500 zł. Mówimy o kwotach brutto.

Dość wysoka mediana zarobków dotyczy specjalistów DTP, którzy zajmują się składaniem graficznym czasopism i gazet. Ich prace średnio wycenia się na 5700 zł brutto, choć jest to tylko mediana – po połowie kształtuje się ilość osób, którzy zatrudniają więcej i mniej niż ta kwota.

Oczywiście te kwoty są jedynie przybliżone i opracowane na podstawie zbioru z całego kraju. Wyjątkowo lukratywne zlecenia dla grafików mogą sięgać nawet kilkunastu – kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie należy jednak zrażać się, jeśli proponowana Ci pensja jest niższa od tych zaprezentowanych. Każdy jakoś zaczynał.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *