Press "Enter" to skip to content

Groomer na etacie czy we własnym salonie groomerskim?

Groomer to dość nowy zawód na polskim rynku. Funkcjonuje dopiero od kilkunastu lat. Jednak jego popularność rośnie. Gdzie możesz pracować w takim zawodzie? Oraz czy jest sens parać się własną działalnością gospodarczą?

Groomer – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są usługi groomerskie. Przede wszystkim prywatne zakłady pielęgnacji zwierząt. Prowadzą je zazwyczaj przedsiębiorcy, a także organizacje pożytku publicznego. Często zdarza się, że groomerzy zatrudniani są w zakładach weterynaryjnych. Mając rzetelną wiedzę i nieco doświadczenia, możesz też prowadzić częściowo lub całkowicie kursy dla początkujących groomerów.

Obowiązki zawodowe groomera

O tym jak wygląda praca ze zwierzęciem piszemy szerzej w artykule Groomer – jak wygląda praca? Ale oprócz tego, czeka Cię też szereg obowiązków zawodowych. Przede wszystkim praca z klientem – musisz pamiętać, że klient, który do Ciebie przychodzi jest dość specyficzny. Przeważnie wie czego chce, ma swoją wizję artystyczną dotyczącą ukochanego kociaka. Jest skłonny sporo zapłacić, ale też ma spore wymagania. Dlatego Twoimi zadaniami będzie profesjonalna obsługa takiego klienta. Musisz go wysłuchać, pomóc w doborze kosmetyków dla pupila. Doradzić odpowiednią fryzurę i metodę pielęgnacji sierści. Oprócz tego musisz dbać o stanowisko pracy. Musi być ono uporządkowane, a narzędzia umyte i regularnie dezynfekowane.

Groomer – Własna działalność

Jest w Tobie żyłka do przedsiębiorczości? Jeśli posiadasz odrobinę kapitału i doświadczenia, możesz spróbować swoich sił na własnej działalności. Założenie jednak zakładu pielęgnacji zwierząt to dość ambitne wyzwanie. Lokal musi spełniać warunki sanitarno – epidemiologiczne. Musi być ergonomicznie zaprojektowany, odpowiednio oświetlony i wentylowany. Koszty dostosowania lokalu mogą być naprawdę spore. Do tego potrzebujesz sporego zakupu sprzętu – jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zwykłe nożyczki nie wystarczą. Potrzebujesz profesjonalnych pilników, nożyczek groomerskich, specjalnych szczotek i grzebieni. Oczywiście też stałego zapasu środków czyszczących i dezynfekujących. Do tego całą gammę kosmetyków i specyfików. Na stanowisku pracy potrzebujesz wanny i odpowiedniego stołu. Większość z tych rzeczy spokojnie zakupisz w groomshopach.

Groomer – Czy to się opłaca?

Jak wspomnieliśmy koszt założenia takiego przedsiębiorstwa jest dość spory. Na początku pomóc mogą dotacje ze strony państwa lub programów unijnych. Faktem jednak jest, że klienci, którzy do Ciebie się zgłoszą gotowi są sporo zapłacić za luksusy dla czworonoga. Dobrze umiejscowiony lokal potrafi bardzo szybko na siebie zarabiać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *