Press "Enter" to skip to content

Jak zostać groomerem?

Zapewne niejedna osoba, która czyta nasz artykuł widzi to słowo po raz pierwszy. Groomer? Kto to jest? Zaraz Ci o wszystkim opowiemy. Okazuje się, że popularność usług tego fachowca z roku na rok rośnie. Czym więc się zajmuje i jak można nim zostać?

Kim jest groomer?

Groomer to osoba, która zajmuje się pielęgnacją psów i kotów. Wykonuje dla nich zabiegi strzyżenia, mycia i pielęgnacji sierści. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję i zakup zwierzęcia rasowego. Są też osoby, które swoich pupili przygotowują regularnie do konkursów, pokazów i wystaw. To powoduje, że psiaki i kociaki muszą dobrze wyglądać. Nie zawsze klient sam potrafi odpowiednio zadbać o zwierzę. Jako taki fachowiec będziesz pielęgnował rasowe psy i koty. A także dbał o higienę i wygląd zupełnie zwyczajnych domowych zwierząt. Coraz więcej osób także docenia znaczenie takiej pielęgnacji wobec nich.

No dobrze, ale dlaczego taka dziwna nazwa?

Groomer pochodzi od angielskiego słowa „groom” – czyli pielęgnować lub przygotowywać. To zupełnie naturalne, że języki się mieszają. Zawsze możesz mówić o sobie „psi fryzjer”. Brzmi uroczo i zainteresuje klientów.

Groomer – W jaki sposób nim zostać?

Nie jest to zawód, do wykonywania którego musisz posiadać jakieś udokumentowane kwalifikacje albo wykształcenie. Przynajmniej formalnie. To jedna z tych prac, w których przede wszystkim liczy się pasja, Twoje umiejętności, warsztat i miłość do zwierząt. Sama jednak empatia nad ubrudzony i nieostrzyżonym kotkiem i pieskiem może być niewystarczająca. Potrzebna Ci jest odrobina rzetelnej wiedzy.

Kursy groomerstwa

Istnieją kursy groomerstwa organizowane przez szkoły groomerskie, salony pielęgnacji zwierząt lub podmioty zajmujące się prawami zwierząt. Taki kurs trwa około dwóch tygodnia. W tym czasie uczysz się metod strzyżenia (to istotne zwłaszcza jeśli nie jesteś fryzjerem) oraz pielęgnacji. Nauczyciele uczulą Cię na to, że każde zwierzę jest inne i miewa odmienne potrzeby pielęgnacyjne. Do tego dowiesz się, w jaki sposób panować nad zwierzęciem. Mają one różne temperamenty i charaktery. Na zajęciach teoretycznych dowiesz się o budowie i funkcjach skóry i sierści kota i psa. A następnie jak dobierać adekwatne kosmetyki, tak by pomagały, a nie szkodziły.

Groomer – Zajęcia praktyczne

Oczywiście taki kurs to nie tylko teoria. W końcu trzeba zrobić z Ciebie prawdziwego groomera. A jego praca to przede wszystkim praktyka. Początkowo pracować będziesz na psich manekinach. To całkiem podobne zajęcia do tych, jakie przechodzić muszą kandydatki na fryzjerki. Jeśli nauczyciele zobaczą, że dobrze sobie radzisz, pozwolą Ci pracować z żywym psem lub kotem. Na bieżąco poznawać będziesz reakcję czworonoga na Twoje poczynania.

Groomer – Ile to kosztuje?

Kursy kosztują około 2000 zł. Oczywiście cena może wahać się w zależności od danego organizatora. Cena wydaje się wysoka, ale w jej skład wchodzi zakup materiałów oraz zakwaterowanie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *