Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca groomera?

Jak wspomnieliśmy coraz więcej osób decyduje się na opiekę nad zwierzęciem rasowym. Taki kot lub pies to często powód do domu, a także obiekt wystaw albo pokazów. Zadbane rasowe zwierzę także świetnie prezentuje się na pamiątkowych fotografiach. Nic więc dziwnego, że popularność usług groomerskich w Polsce rośnie. A to powoduje, że coraz więcej takich fachowców się pojawia. I mają pełne ręce roboty. Jakiej? Opowiemy Ci w naszym artykule, czym zajmuje się groomer.

Groomer a weterynarz

Zamiast tej angielskiej nazwy, spotkać możesz też określenia „psi fryzjer” albo „kosmetyczna  dla kotka”. Takie nazwy mają na celu łatwiejsze przyciągnięcie klientów, którzy nie zawsze znają język angielski. Zasadniczo główne, czym zajmuje się groomer to pielęgnacja skóry i sierści zwierzęta. To ważne rozróżnienie. Groomer nie jest lekarzem chorób zwierzęcych. Choć oczywiście dobry specjalista może mieć oba fachy w ręku. A groomerzy często pracują w zakładach weterynaryjnych. Prawidłowa pielęgnacja zwierzęcia to także jednoczesne zadbanie o jego zdrowie. Psiak lub kociak unika w ten sposób grzybicy, stanów zapalnych oraz skutków działania insektów.

Czym zajmuje się groomer?

Głównymi usługami, jakie będziesz wykonywał będzie strzyżenie, czesanie i rozczesywanie sierści. Potrafi być bardzo zaniedbania i brudna. To szczególnie ważne u zwierząt długowłosych. Następnie czworonoga czekać będzie kąpiel, do której użyjesz specjalistycznych środków pielęgnacyjnych. Będziesz trymował – usuwał martwą sierść, od czego będzie ona wyglądała młodziej i zdrowiej. Poprawi się także jej koloryt. Dbanie o psiaki i kotki to też mycie ich zębów, obcinanie pazurów, czyszczenie uszów. Usuwanie owłosienia w uszach oraz pozbywanie się insektów – wszy, kleszczy i pcheł.

Groomer – Usługi luksusowe

Niektórzy klienci życzą sobie iście niebiańskich rozkoszy dla swoich pupili. Na czele z relaksującą kąpielą i masażem dla psa i kota. Takie zabiegi doświadczają czworonogi własności osób majętnych i naprawdę kochających zwierzęta. Poza dość podstawową i prozdrowotną pielęgnacją, klienci życzą sobie malowania pazurów, farbowania sierści oraz doboru specjalnych perfum.  

Groomer – Jak pracuje się ze zwierzętami?

Musisz pamiętać, że choć zwierzę nie jest człowiekiem, nadal to żywe stworzenie. Zatem musisz wykazywać się odpowiednim podejściem. Część na pewno masz już wyrobione – w końcu nie brałbyś się za taki zawód bez miłości do zwierząt. Niemniej istnieją pewne techniki, których nauczysz się podczas kursu. Służą temu, by pracować nad trudnymi zwierzętami. Takimi, które się wiercą, uciekają i są przestraszone. Lub wprost przeciwnie – są śmiałe i nieco agresywne. Na każdego jest sposób.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *