Press "Enter" to skip to content

Ile kosztują instalacje elektryczne?

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna powinna być zamontowana przez fachowca elektryka. Dlaczego? Dlatego, że dzięki temu będzie można bezpiecznie i prawidłowo ją eksploatować. Będziesz cieszyć się elektrycznością, światłem w nocy i ogrzewaniem. Oczywiści, jeśli ocieplasz dom prądem. Wszystko zaczyna się w źródle energii. Tym źródłem jest sieć linii energetycznych połączonych z elektrowniami. Kończy się w Twoim gniazdku, w pokoju lub kuchni. Pomiędzy tymi punktami występuje skomplikowany system. Jest to system przewodów w układzie niskiego napięcia elektrycznego.

Domowa instalacja elektryczna

Ważne jest, by Twoją instalacją elektryczną zajął się prawdziwych fachowiec elektryk. Jest to zbyt istotny element wyposażenia domu, by montował ją amator. Wcześniej jednak powinno opracować się jej schemat. Fachowiec elektryk jest w stanie takowy opracować. Zawrze w nim odpowiednie wyliczenia. Następnie będzie potrzebny schemat rozłożenia przewodów, spis potrzebnych materiałów i plan przebiegu instalacji. Będzie starał się przewidywać potencjalne zagrożenia, które mogą czyhać na Twoją instalację. Pod uwagę brana jest nieruchomość, jej typ oraz potrzeby korzystających. W tym wypadku jest to Twój dom. Plan musi uwzględniać fakt, że potrzebne będzie sporo gniazdek. Na wszelakiego rodzaju sprzęty. Nie są to proste komponenty, które można po prostu podpiąć. Instalacja elektryczna w domu to element ogromnej sieci energetycznej skupiającej całą okolicę i musi być z nią kompatybilna i utrzymywać to samo napięcie.

Rodzaje instalacji elektrycznych

Zasadniczo rozróżnić można dwa typy takich instalacji.

 • Instalacja elektryczna oświetleniowa – jak nazwa wskazuje, doprowadza ona energię elektryczną do źródeł sztucznego światła w domu. Zasilane nią są żarówki, lampy, ale także elementy grzewcze zarówno powietrza, jak i wody.
 • Instalacja elektryczna siłowa – ten typ instalacji elektrycznej ma na celu zasilanie większych odbiorników prądu jak kuchnie elektryczne albo podgrzewacze c.w.u.

Ile kosztuje instalacja elektryczna?

Uzależnione jest do w dużej mierze od tego, jak wielki jest Twój dom. No i od tego ile będzie punktów takiej instalacji. Modelowy przykład to, według którego w domu zamontowano:

 • 16 – 24 podwójnych gniazdek,
 • 16 punktów oświetleniowych,
 • 8 włączników światła,
 • zasilanie awaryjne,
 • punkty komputerowe i wideofonu.

Koszt może wynieść między 2000 a 7000 zł. Cena ta dotyczy instalacji wewnętrznej. Nie obejmuje wszystkich punktów, które zechciałbyś zainstalować na zewnątrz. Przykład to lampy na podwórku lub gniazdka w altance. Oprócz tego instalacja elektryczna kuchni, w której przecież używasz wiele sprzętu. Zawiera ona podłączenie płyty kuchennej, piekarnika oraz podgrzewacza wody. Koszt to około 120 – 180 zł. Niektóre z cen poszczególnych elementów instalacji wynoszą przykładowo:

 • jeden punkt oświetlenia 50 – 75 zł
 • punkt gniazda siłowego 110 – 125 zł
 • punkt gniazda komputerowego 80 – 160 zł
 • montaż takiego gniazda 10 – 15 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *