Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych?

Sprawdziliśmy ogłoszenia internetowe i ogłoszenia z Urzędów Pracy. Z ogłoszeń w roku 2019 wynika, że zarobki mechanika samochodowego zaczynają się od minimalnej krajowej. Większość ogłoszeń gwarantuje przyszłym pracownikom kwotę 1878 zł na rękę. W Urzędach Pracy możemy rzadko natknąć się na ofertę powyżej 2000 zł netto. Dobrych mechaników samochodowych brakuje. Przez co Związek Dealerów Samochodowych we współpracy z agencją zatrudnienia KS Service uruchomił program ściągania pracowników z Ukrainy. Rynek potrzebuj fachowców, którymi niestety nie dysponujemy. Przyczyną takiego stanu jest upadek szkolnictwa zawodowego. Niewiele chętnych na stanowiska mechanika samochodowego spełnia wymagane przez pracodawców oczekiwania. Zawód mechanika dla młodych ludzi był przez długi czas kojarzony jako coś poniżej ich godności.

Mechanik samochodowy i wynagrodzenie zależne od obrotu

Można spotkać się też z ofertami pracy dla mechaników i wynagrodzeniem zależnym od procentu od obrotów. Jednak jest to mało propagowany sposób wynagrodzenia, ponieważ może zdarzyć się tak, że mechanik będzie zarabiać więcej od właściciela warsztatu. Właściciele warsztatu nie dopuszczają do takiej sytuacji, więc takich ofert jest naprawdę mało. Dobry mechanik samochodowy jest też zbyt cenny, by zatrudniać go na umowę zlecenie. Większość mechaników samochodowych pracuję na umowę o pracę. Dochodzą do tego dodatki socjalne oraz premie.

Mechanik w warsztacie samochodowym

Jeżeli ktoś jest zwykłym podstawowym mechanikiem, można sugerować się jeszcze stawkami godzinowymi w zależności od zajmowanego stanowiska w warsztacie. Takie stawki wynoszą od 10 do 20 zł na rękę. Na przykład spotkamy się z tym w większych firmach. Na wyższych stanowiskach, takich jak: kierownik, szef zmiany czy majster po prostu więcej się zarabia. Zarobki zwykłego mechanika samochodowego krążą jednak raczej wokół najniższej krajowej, która w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto.

Zarobki mechanika pojazdów samochodowych – prognozy na rok 2020

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego na 1 773 071 ankietowanych, zarobki rynkowe na najniższym szczeblu mechanika samochodowego wnoszą 2724 zł netto. Zarobki mechanika na średnim szczeblu to już 2914 zł netto, a starszego specjalisty 3352 zł netto. Jednak sytuacja gospodarcza z roku na rok się zmienia i idzie ku korzystniejszym warunkom w sektorze zatrudnienia. Płace minimalne rosną, jak i zapotrzebowanie na mechaników samochodowych. Pod względem liczby aut na tysiąc mieszkańców, jesteśmy w Europie na trzecim miejscu. To ukazuje jak wysokie jest zapotrzebowanie na dobrych mechaników samochodowych.

Od czego zależne są zarobki mechanika samochodowego?

Zarobki mechanika samochodowego zależą od jego stażu pracy i doświadczenia. Bardzo ważnym elementem jest też wykształcenie. Wykształcenie na mechanika samochodowego możemy zdobyć w szkole zawodowej oraz w szkołach branżowych lub dokształcać się dodatkowo na kursach. Zarobki zależne są również od wielkości firmy, w jakiej się zatrudniamy i województwa. Z przeprowadzonych badań wynika również, że 28% mechaników samochodowych otrzymuje comiesięczną premię. Początkujący mechanik samochodowy może liczyć na zarobki już od 2500 zł brutto. W branży samochodowej liczy się przede wszystkim dokładność, chęć do nauki i doświadczenie. Im dłuższy staż jako mechanik samochodowy, tym można liczyć na większe wynagrodzenie.

Ciekawostki związane z zarobkami mechanika samochodowego

Badania przeprowadzone na mechanikach samochodowych z całej Polski dają zaskakujące wyniki. Aż 15% badanych zadeklarowało, że otrzymuje wynagrodzenie w granicach od 1500 zł do 2499 zł. Dowiedzieliśmy się też, że 41% mechaników samochodowych zarabia od 2500 zł do 3499 zł. Jedynie 25% mechaników zarabia od 3500 do 4499 zł. Niewielka grupa, bo zaledwie 7% zarabia od 4500 zł do 5499 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *