Press "Enter" to skip to content

Mechanik pojazdów samochodowych – praca dla pasjonatów motoryzacji

Osoba zainteresowana pracą na stanowisku mechanika samochodowego z pewnością powinna ciekawić się motoryzacją i samochodami. Mechanik samochodowy to osoba, która posiada pasję i pewną smykałkę. Osoby, które nauczyły się zawodu bez pociągu do motoryzacji, mają znacznie większe problemy w znalezieniu pracy niż hobbyści i pasjonaci motoryzacji. Mechanicy wykonują swoje zadania robocze w warsztatach, autoryzowanych stacjach obsługi. Zdarza się również, że mechanik zostaje wzywany na miejsce do klienta. Jednak takich przypadków jest bardzo niewiele. Mechanicy mogą znaleźć również zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach mechaniki pojazdowej.

Czym posługuje się mechanik samochodowy?

W swojej pracy mechanik samochodowy posługuje się głównie narzędziami, takimi jak klucze pneumatyczne i dynanometryczne. W codziennej pracy mechanicy używają zestawów kluczy ampulowych, kluczy korka, kluczy płasko oczkowych i narzędzi takich jak śrubokręty i kombinerki. Do bardziej skomplikowanych części takich jak rozrząd i skrzynia biegów używa się specjalistycznych narzędzi. Każdy z producentów aut zaleca używania innych narzędzi. W tej pracy należy znać się na markach samochodów i na ich specyfikacjach. Każdy z nowych samochodów przynosi nowe rozwiązania techniczne. Mechanik samochodowy to zawód, który wymaga nieustannych szkoleń i uczenia się.

Mechanik, czyli praca dla pasjonatów motoryzacji

Pracować w zawodzie mechanika samochodowego nie może każdy. Należy spełniać kilka szczególnych cech charakteru. Takimi cechami charakteru są na pewno uzdolnienia techniczne i zamiłowanie do majsterkowania. Co idzie w parze ze sprawnością manualną. Do tego należy być cierpliwym i dokładnym. Mechanik samochodowy powinien wyróżniać się też dobrą koncentracją i koordynacją wzrokowo-słuchową. Żeby pracować jako mechanik samochodowy trzeba też zdobyć niezbędne do tego wykształcenie. Można to zrobić na kilka sposobów. Żeby nauczyć się podstaw, można obrać formę kształcenia zawodowego, która zajmuje 3 lata nauki. Można też przejść kwalifikacyjne kursy zawodowe. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych chęci i umiejętności w zawodzie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *