Press "Enter" to skip to content

Praca mechanika samochodowego – etat czy własna firma

Praca mechanika to nie tylko operowanie młotkiem. Wymaga również umiejętności logicznego myślenia oraz wiedzy. Sporą determinantą wynagrodzenia mechanika pojazdów samochodowych jest właśnie jego doświadczenie. „Kto smaruje – ten jedzie”. Zarobki na stanowisku mechanika samochodowego różnią się znacznie. Różnice w zarobkach wynikają z formy zatrudnienia. Więcej będziemy zarabiać jako mechanik samochodowy na własnej działalności niż jako mechanik na etacie. Przez co w pracy mechanika samochodowego przydaje się smykałka do przedsiębiorczości. Dodatkowo praca mechanika nie polega tylko na smarowaniu zazębiających się części. Wymiany różnych elementów w trudnodostępnych miejscach auta to często praca w uciążliwej pozycji. Praca mechanika samochodowego wymaga też umiejętności czysto detektywistycznych. Czasem znalezienie miejsca wycieku lub usterki może być kłopotliwe. Wtedy należy trochę się pobrudzić i wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego tak ważne jest doświadczenie i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy.

Zarobki mechanika samochodowego – od minimalnej krajowej do własnej działalności

Może wydawać się, że mechanicy samochodowi zarabiają dużo pieniędzy. Jednak dobrze zarabiający mechanik samochodowy to z reguły właściciel warsztatu samochodowego. W tym zawodzie opłaca się prowadzenie własnej działalności gospodarczej i samozatrudnienie. Nawet jeżeli będziesz miał swojego pracownika, zysk będzie o wiele większy niż praca na etacie. Większość pieniędzy z usług mechanika samochodowego będzie szła do Ciebie. Zysk może być nawet kilkanaście razy większy niż zarobki etatowego mechanika samochodowego.

Zawód mechanika samochodowego

Zawód mechanika samochodowego to również specyficzna praca. Ktoś, kto zna się na samochodach, umie je naprawiać i diagnozować – szczególnie teraz. Gdy większość samochodów jest nafaszerowana najróżniejszą elektroniką, po prostu staje się cennym pracownikiem. Dobry diagnosta elektronik, taki z zamiłowania jest w stanie zarobić sam na siebie ze zleceń dodatkowych. Takie zlecenia dodatkowe to na przykład: sprawdzanie samochodu przed zakupem, pomiar lakieru czy sprawdzanie liczników. Taka osoba zarobi o wiele więcej, niż pracując na etacie w czyjejś firmie. Pracownik etatowy zarabia kilkakrotnie mniej od właściciela warsztatu samochodowego, a nawet takiego mechanika, który pracuje na dodatkowych zleceniach.

Elektromechanik pojazdów samochodowych

Znacząco rośnie rola tych mechaników samochodowych, którzy potrafią wykryć i naprawić elektroniczne usterki. Tacy mechanicy pracują w warsztatach i serwisach samochodowych oraz na stacjach diagnostycznych. Wynagrodzenie mechaników, którzy specjalizują się w elektronice — również rośnie. Elektromechanik pojazdów samochodowych instaluje w samochodzie różne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Może też przeprowadzać ich naprawę oraz wymiany. Praca elektromechanika w porównaniu do pracy mechanika samochodowego jest o wiele bardziej wymagająca, jeżeli chodzi o zdolności logicznego myślenia i zasób wiedzy. Do usług elektromechanika zalicza się: naprawy elektryczne, naprawy i weryfikacje uszkodzeń niedziałających sterowników i rzeczy elektrycznych. Do wykonywania takich napraw trzeba też przyłożyć znacznie więcej czasu niż do usterek mechanicznych. Jeżeli marzy Ci się, zostanie mechanikiem samochodowym, nakieruj swoją edukację również na dziedzinę elektromechaniki. Dzięki temu zdobędziesz większe zyski.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *