Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Z Twoich usług najczęściej korzystać będą potrzebujący rodzice, którzy nie chcą oddawać dzieci do żłobka. A także instytucje oraz organizatorzy imprez i wyjazdów. Wydaje się więc, że zainteresowanie pracą opiekunki do dziecka jest na tyle spore, że można na tym zarobić. Czy tak jest w istocie? Sprawdź nasze ustalenia.

Opiekunka do dziecka – Od czego zależą Twoje zarobki?

Przede wszystkim na ich wysokość ma wpływ Ty sama. Ty decydujesz, na jakie stawki godzinowe się godzisz w pracy nad konkretnymi dziećmi. Całościowa kwota jest sumą tego, jak długo w ciągu dnia zajmować będziesz się dzieckiem. Oraz jaki jest dokładny zakres tej opieki. Twoimi atutami z pewnością są ukończone kursy i pedagogiczne wykształcenie. Możesz też negocjować większą ilość złotówek, jeśli potrafisz do dziecka podejść w indywidualny sposób – masz doświadczenie z pracą nad dziećmi chorymi, niepełnosprawnymi lub w jakiś inny sposób wymagającymi. Z pewnością dodatkowe umiejętności takie jak gra na instrumencie lub zdolności plastyczne mogą mieć wpływ. Inaczej rozliczanie są zarobki w instytucjach – te w publicznych przedszkolach są dość sztywne. Ale w sektorze prywatnym Twoje zarobki podlegać będą zwyczajowym czynnikom rynkowym. Istotna jest ogólna zamożność społeczeństwa w danym regionie.

Opiekunka do dziecka – Ile zarobisz godzinowo jako niania?

Jeśli pracujesz jako zwyczajowa niania lub opiekunka prywatna, rozliczać będziesz się z rodzicami w systemie godzinowym. Oczywiście to sprawa między Tobą a zleceniodawcami. Niemniej przeważnie stawki wynoszą w okolicach 10 – 25 zł netto na godzinę.

Opiekunka do dziecka – mediana zarobków

Branżowe serwisy, które zajmują się rynkiem pracy, nie zapomniały także o Twoim zawodzie. Okazuje się, że przeciętnie w Polsce opiekunka do dziecka zarobić może 2470 zł brutto. To mediana. Musisz więc pamiętać, że jest to kwota bardzo uśredniona. Uwzględnia różne typy zatrudnienia opiekunki do dziecka. Około 25 % wszystkich badanych opiekunek zarabia powyżej 2780 zł brutto na miesiąc.

Opiekunka do dziecka – Gdzie zarabia się najwięcej?

Przeciętnie rzecz biorąc, najwięcej jako opiekunka do dziecka zarobisz w województwach mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. Najmniej w podkarpackim, warmińsko – mazurskim i podlaskim. Różnica w stawkach godzinowych między tymi regionami może sięgać nawet 35 %.

Opiekunka do dziecka – A ile za granicą?

Zamożność społeczeństw zagranicznych jest wyższa, a zatem gotowi są zapłacić za opiekę nad dziećmi odpowiednio więcej. Niemcy na przykład mogą zaoferować Ci medianę zarobków w tym zawodzie na poziomie 10 000 zł brutto. Wielka Brytania nieco mniej, choć nadal przyzwoicie – 8000 zł brutto. Musisz jednak pamiętać, że życie tam kosztuje i niekiedy jest też droższe niż w Polsce.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *