Press "Enter" to skip to content

Opiekunka do dziecka na etacie czy własnej działalności?

Praca opiekunki do dziecka kojarzy się z nianią, która niemal mieszka z rodziną, która ją wynajmuje. Niekiedy rzeczywiście tak jest. Zatrudnienie w prywatnych domach to jedna z najczęściej wybieranych form zatrudnienia w tym zawodzie. Ale może nie tylko tak da się pracować? Gdzie jeszcze możesz szukać zatrudnienia jako opiekunka do dziecka? Być może rozwiązaniem jest własna działalność gospodarcza.

Opiekunka do dziecka – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

To, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie jako opiekunka do dziecka zależy w dużej mierze od poziomu Twoich udokumentowanych kompetencji. Zajmowanie się dziećmi sąsiadów, rodziny lub u innych osób prywatnych nie wymaga żadnych formalnych kwalifikacji. Potrzebna jest obiecująca i godna zaufania osoba. Ofert takich szukać możesz w internecie, na portalach z ogłoszeniami o pracę. Wiedz, że taka wynajmująca Cię rodzina może zwrócić się do dofinansowanie ZUS. W ten sposób – jeśli zatrudniają Cię na przykład na umowę zlecenie – płacą mniej, a Twoje ubezpieczenie pokrywa państwo. Jeśli masz wykształcenie pedagogiczne, szukać zatrudnienia możesz w przedszkolach, przedszkolach specjalnych lub szkołach specjalnych. Oprócz tego istnieje sieć prywatnych i publicznych świetlic, które zajmują się dziećmi do czasu, aż rodzice wyjdą z pracy. W takich miejscach zatrudnienie na etat jest zwyczajową praktyką. Musisz jednak wiedzieć, że wtedy godziny Twojej pracy przesuwają się na popołudniowe lub nawet wieczorne. Pracy szukać też możesz w okresie zimowym lub wakacyjnym jako opiekunka, lub wychowawczyni na koloniach, obozach i prywatnych wyjazdach dzieci. Do takiej pracy potrzebujesz ukończony kurs.

Opiekunka do dziecka – Inne prywatne inicjatywy

Oprócz własnej inicjatywy możesz też wesprzeć się innymi koleżankami po fachu. Istnieją stowarzyszenia i agencje niań. Zajmują się one zrzeszaniem takich specjalistek oraz pośredniczenie między Tobą a zleceniodawcami. Potencjalni rodzice mogą zadzwonić i zamówić opiekunkę do dziecka na jednorazową pomoc albo stałe świadczenie usług.

Opiekunka do dziecka – Prywatne przedszkole

To jedna z form zatrudnienia, a przy tym dość ciekawy pomysł na biznes. Zainteresowanie prywatnym przedszkolem wzrasta wraz z problemem znalezienia miejsc dla swojego dziecka w publicznym przedszkolu. Ale i nie tylko w takiej sytuacji rodzice decydują się na powierzenie swoich pociech właśnie w takich placówkach. Musisz wtedy założyć działalność gospodarczą oraz zgłosić powstanie przedszkola urzędowi gminy. Podlegasz też nadzorowi sanitarnemu oraz kuratoryjnemu. By zachęcić rodziców do korzystania z prywatnego przedszkola, nie wystarczy bazować na deficytach miejsc w tych publicznych. Trzeba zaproponować interesujące zajęcia dodatkowe lub atrakcje.

Opiekunka do dziecka – Finansowanie przedszkola

Jej założenie co prawda wymaga kapitału, który trudno zgromadzić pracując jako opiekunka. Możesz rozejrzeć się za ofertami programów unijnych wspierające przedsiębiorczość. Szereg instytucji chętnie zainwestuje w tzw. startupy. Jeśli odpowiednio przedstawisz biznesplan oraz wykażesz, że na danym terenie może być to rentowne rozwiązanie, możesz pozyskać inwestora spośród Aniołów Biznesu lub Inkubatorów Przedsiębiorczości. Kolejnym pomysłem jest postaranie się o państwowe subwencje. Możesz posiłkować się argumentem, że prowadzisz działalność mieszczącą się w obowiązkach państwa. W ten sposób zapewnisz sobie finansowanie, a rodzice – Twoi klienci – będą mogli płacić niższe czesne. A to zwiększy konkurencyjność przedszkola.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *