Press "Enter" to skip to content

Jak zostać opiekunką do dziecka?

Kochasz dzieci i myślisz, że praca z nimi jako opiekunka do dziecka to coś, w czym mogłabyś się spełnić? Sprawdź, w jaki sposób najlepiej zostać opiekunką do dziecka. Rodzice, którzy decydują się na zatrudnienie opiekunki do dziecka, zwracają w pierwszej kolejności na umiejętności miękkie. Interesuje ich, czy jesteś osobą odpowiedzialną, życzliwą o pogodnym usposobieniu. Bardzo dobrze jeśli widać po Tobie, że po prostu kochasz dzieci, masz zapał i chęci, by z nimi pracować. Do tego bardzo istotna jest dyspozycyjność, elastyczność i umiejętność dostosowywania się. Nie bez znaczenia jest też Twoja prezencja. Oczywiście nie chodzi o to, że opiekunka do dziecka to konkurs piękności.

Opiekunka do dziecka – Predyspozycje zawodowe

Potencjalni pracodawcy zwracają uwagę na schludny i zadbany strój oraz o Twój własny stosunek do siebie. Bardzo dużym atutem jest brak nałogów – przede wszystkim uzależnienia od nikotyny, alkoholu lub narkotyków.

Opiekunka do dziecka – Wykształcenie pedagogiczne

Bardzo często, by pracować jako niania, nie potrzebujesz żadnego formalnego wykształcenia ani uprawnień. Istotne są przede wszystkim wymienione powyżej umiejętności miękkie. Jednak odpowiednie wykształcenie pedagogiczne może być atutem, który dodatkowo zachęci wahających się zleceniodawców. Wykształcenie odgrywa większą rolę, jeśli zamierzasz pracować jako opiekunkach na zasadach rynkowych. Lub pracować w przedszkolach i ośrodkach opieki. Wtedy zazwyczaj jest ono zwyczajnie wymagane. Takie wykształcenie pedagogiczne zdobyć możesz oczywiście w formie studiów wyższych na takim właśnie kierunku. Ale nie jest to konieczne. Do większości form zatrudnienia wystarczyć powinno studium policealne. Trwa ono około 2 lata i kończy się egzaminem. Dowiesz się tam, w jaki sposób zajmować dziecku czas, planować zabawy i zajęcia dydaktyczne. Liźniesz nieco psychologii i pedagogiki. Dowiesz się, w jaki sposób kształtować nawyki dziecka, diagnozować jego poziom rozwoju. Do tego czekać Cię będzie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i zajęć pielęgnacyjnych wobec dziecka.

Opiekunka do dziecka – Dodatkowe zdolności i kursy

Istotnym atutem mogą okazać się też inne, potwierdzone dyplomem, umiejętności. Znajomość języków obcych, umiejętność gry na instrumencie, kursy plastyczne. Wszystko to dodatkowo może zachęcić do Ciebie rodziców i pracodawców.

Opiekunka do dziecka – Książeczka sanepidowska

Pracując z dziećmi będziesz musiała przechodzić cykliczne badania pod kątem sanitarno – epidemiologicznym. Jest to niezbędny wymóg, jeżeli chcesz pracować w instytucjach oświatowych, opiekuńczych lub medycznych. Wymaga to wykonania odpowiednich badań zarówno w stacji sanepidowskiej oraz w gabinecie medycyny pracy. W przypadku pracy jako prywatna niania takie wymogi często nie występują. Koszt wyrobienia książeczki wynosi około 150 – 200 zł.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *