Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca opiekunki do dziecka?

Umiejętne podejście do dzieci to podstawa, ale jako ich opiekunka wykonywać będziesz też wiele pokrewnych czynności. Opieka do dziecka to zawód o bardzo szerokiej gamie obowiązków. Sprawdź, jakie zadania będą czekać na Ciebie w pracy jako opiekunka do dziecka.

Czym zajmuje się opiekunka do dziecka?

To w dużej mierze zależy, gdzie jesteś zatrudniona. Skupmy się na razie na pracy opiekunki w prywatnym domu. To, jaki zakres opieki będziesz sprawować określasz bezpośrednio z rodzicem. Lub opiekunem prawnym. Ustalacie, w formie pisemnej umowy, godziny opieki, czynności, do jakich jesteś zobowiązana. To też zależy od wieku dziecka. Przeważnie zajmować będziesz się tym, by dziecko w sposób produktywny spędzało czas. Pilnujesz, by nie zrobiło sobie krzywdy albo odrobiło zadanie domowe. Czytasz z nim książkę, wspólnie się bawicie lub śpiewacie. Niekiedy możesz też pomagać w nauce lub uczyć. Czasami umowa może zawierać odprowadzanie do szkoły lub przedszkola oraz zapewnić bezpieczny powrót. Ustalacie jak bardzo intymny kontakt możesz nawiązać z dzieckiem – niektóre dzieci wymagają karmienia i mycia. Czasami pracodawcy wymagać będą od Ciebie także pomocy w pozostałych czynnościach domowych. Zakupy, sprzątanie lub przygotowywanie obiadu. Wszystko zależy od Waszej indywidualnej umowy i stawek, na jakie się godzisz.

Opiekunka w przedszkolu

W przedszkolu na pierwszy rzut oka zajmować będziesz się dość podobnymi sprawami. Opieka nad dziećmi, organizowanie im czasu oraz spędzanie go z nimi na zabawy i naukę. Nacisk na edukację wynika z tego, że przedszkole ma na celu odciążyć rodziców, ale i przygotować do szkoły podstawowej. Dlatego więcej jest zajęć dydaktycznych w programie dnia. W ciągu tygodnia spędzasz z dziećmi około 22 – 25 godzin. Soboty, niedziele i święta są ustawowo wolne. Nie zajmujesz się wtedy dziećmi – czego nie można powiedzieć o pracy prywatnej opiekunki.

Opiekunka do dziecka – Jak jeszcze możesz pracować?

Oprócz pracy w przedszkolu i w domach dzieci możesz też przyjmować dorywcze zlecenia. Wyjazd z dziećmi na kolonie, obozy lub ferie są świetnym pomysłem. W takim wypadku trzeba jednak mieć skończony kurs dla wychowawcy kolonijnego. Istnieją kursy opracowane i organizowane przez ministerstwo edukacji oraz przez inne podmioty. W zależności od wieku dzieci i charakteru wycieczki masz w umowie określony też zakres obowiązków. Przeważnie to zajmowanie się grupą, spacerowanie z nimi, pilnowanie by nie zrobiły sobie krzywdy. Niekiedy Twoim zadaniem będzie prowadzenie gier i imprez w ramach ośrodka lub hotelu. Jesteś odpowiedzialna za swoją grupę, każde dziecko ma prawo oczekiwać od Ciebie pomocy. Taka praca jednak może być bardzo przyjemna i rozwijająca. Jest też to dobry sposób na dorobienie sobie i zyskanie doświadczenia na wakacjach podczas studiów pedagogicznych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *