Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia położna?

Jako położna pomagasz lekarzom i matce przyjąć życie na ten świat. Takie zajęcie to zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Czy równie poważną zapłatę dostaniesz Ty, by utrzymywać swoje życie?

Położna – Realia rynku pracy

Rokroczne raporty wykazują jasno. Zarówno pielęgniarek jak i położnych w Polsce ubywa. Tym samym wzrasta średnia wieków przedstawicielek tego zawodu. Do tego stopnia, że w najbliższych latach może nam grozić problem z zastępowalnością pokoleniową. Jak się domyślasz wynika to ze wzmożonej emigracji zarobkowej położnych oraz dość niskich zarobków w Polsce. Praca jest ciężka, wymagająca i często weryfikująca prawdziwe altruistyczne motywacje. Tym samym oczekiwania wobec płac nie zawsze są zaspokojone. Optymistyczny fakt, jaki możesz z tego wynieść to to, że zdecydowanie nie miałabyś większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Spytasz jednak – czy to się opłaca?

Od czego zależy wynagrodzenie położnej?

Wynagrodzenie, które otrzymasz miesięcznie za swoją prace jako położna zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz. Nieco inaczej płacą szpitale, przychodnie lub prywatne szkoły rodzenia. Nie ma reguły też co do tego, czy więcej płacą szpitale publiczne, czy prywatne. Istnieje wśród nich spora różnorodność w zależności od regionu i zamożności samorządu, pod który podlega placówka. Więcej też zarobisz jeśli masz dłuższy staż lub wyrobiłaś sobie specjalizację

Położna – zarobki

Można by wymieniać tyleż przykładów, ile jest w Polsce położnych. Uśredniając jednak – w naszym kraju zarobisz przeciętnie 4142 zł brutto. Tak przynajmniej podaje nam Główny Urząd Statystyczny. Bardzo jednak możliwe, że GUS uwzględnia faktyczny zarobek, który uzyskuje położna. Ten zaś jest sumą wszystkich jej miejsc zatrudnienia oraz innych form dorobienia sobie. Inne dane wynikają z badań wykonywanych rokrocznie przez serwisy internetowe. Okazuje się, że aż połowa położnych zarabia w przedziale 2418 zł a 3506 zł brutto. Mediana z takich wyliczeń wynosi już zauważalnie mniej – 2987 zł brutto. To kwota z jednego etatu.

Położna – Położnictwo prywatne – przykładowe ceny

Jeśli pracujesz w sektorze usługowym jako położna, dość wymiernym czynnikiem, który wpływa na wysokość Twojej pensji to ceny. Przykładowo typowy kurs w szkole rodzenia to wydatek 40 – 60 zł za wykład. Tyle zapłacisz jeśli chcesz uczyć się grupowo. Indywidualne podejście wymaga dopłaty około 20 – 40 zł więcej. Kurs udzielania pierwszej pomocy noworodkowi to 50 zł. Porady, które można udzielać młodym matkom dotyczące laktacji, położnictwa lub zdjęcie szwów to wydatki w przedziale 30 – 100 zł. Jeśli potrzebujesz indywidualnej opieki położnej podczas swojego porodu – na przykład w domu – zapłacisz około 400 – 1000 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *