Press "Enter" to skip to content

Położna na etacie, czy położna na własnej działalności?

Czy położna może pracować wyłącznie w szpitalu? Być może istnieją jakieś inne formy zatrudnienia w tym zawodzie. O wszystkim zaraz Ci opowiemy.

Położna – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim we wszystkich placówkach służby zdrowia, gdzie mają miejsce oddziały położnicze lub ginekologiczne. Lub przynajmniej związane z tym wycinkiem medycyny – dobrym przykładem jest onkologia ginekologiczna. Pracować możesz w szpitalach, przychodniach, prywatnych klinikach oraz ośrodkach zdrowia. Wielu lekarzy specjalistów od ginekologii chętnie zatrudnia położne w swoich prywatnych placówkach – gabinetach, niepublicznych przychodniach. To również dobre i niekiedy lukratywne miejsce pracy. Oprócz tego jako położna możesz pracować także poza placówkami służby zdrowia. Możesz prowadzić działalność edukacyjną i propagatorską. Istnieją podmioty będące pod kuratelą Izby Pielęgniarek i Położnych, zajmujących się krzewieniem zdrowego stylu życia i dbaniem o płodność. Oprócz tego możesz prowadzić typową działalność naukową, zwłaszcza jeśli masz doświadczenie i wyższe wykształcenie niż tytuł licencjata. Możesz wykładać na uczelniach wyższych, prowadzić zajęcia w szkołach i firmach.

Prywatna położna w domu?

Tak, to jest możliwe. Coraz więcej par decyduje się na takie rozwiązanie. O ile oczywiście przychodzący na świat maluszek nie wymaga specyficznego sprzętu i opieki, można podjąć się porodu w domu. Z pewnością zwiększa to intymność i wyjątkowość tej chwili. Istnieje rynek prywatnych położnych, które – na przykład w formie jednoosobowej działalności gospodarczej – pomagają w tej typu wypadkach.

Położna – Szkoła rodzenia

Zawsze możesz jednak spróbować swoich sił jak przedsiębiorca. O ile masz zaliczoną przynajmniej dwuletnią praktykę zawodową. Posiadając prawo do wykonywania zawodu położnej oraz będąc członkiem Izby możesz założyć własną szkołę rodzenia. To placówka, w której przyszłe mamy przygotowują się mentalnie do momentu porodu. Wykonujesz z nimi odpowiednie ćwiczenia fizyczne, które poprawiają funkcjonowanie układu ruchu kobiety. Rozluźniają mięśnie i stawy, a przy tym przygotowują do prawidłowego opuszczenia łona matki przez noworodka. Zakładając taką firmę musisz liczyć się z wymogami dotyczącymi ergonomii lokalu, użytkowanego sprzętu oraz zaleceń sanitarnych. Jeśli masz problemy finansowe lub organizacyjne w momencie zakładania takiej firmy, często pomóc mogą Ci samorządy. Te chętnie wspomagają osoby, które niejako wyręczają je ze swoich obowiązków. Do tego w większych ośrodkach pomóc mogą Ci organizacje prozdrowotne lub zajmujące się prawami kobiet. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *