Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca położnej? Czym zajmuje się położna?

Położnictwo to zawód niemal tak stary jak cywilizacja. Od zawsze na świat przychodziły nowe pokolenia, w asyście osób, które pomagały kobiecie przejść ten bardzo wyczerpujący fizycznie moment. To wymaga odpowiedniego podejścia, cech psychologicznych i przygotowania. W jaki sposób pracuje położna?

Położna – Predyspozycje zawodowe

Do pracy jako położna potrzebne jest poczucie misji i służby. To zawód, który potrafi być bardzo wyczerpujący psychicznie i fizycznie. Dlatego wskazana jest dobra kondycja organizmu i odporność na stres. Musisz pamiętać, że pracujesz z ludźmi. Przede wszystkim z kobietami, które w wyniku stanu błogosławionego mają nieco odmienny skład chemiczny mózgu, a to wpływa na ich nastrój i percepcję. Podobnie zaaferowana sprawą jest jej rodzina i bliscy. Musisz więc posiadać szereg zdolności interpersonalnych. Powinnaś być osobą kontaktową, życzliwą, empatyczną. Ale też – kiedy zajdzie potrzeba – stanowczą i asertywną.  Do tego z pewnością przyda Ci się spory pokład cierpliwości, życzliwości, opiekuńczości i chęci do niesienia pomocy. Kiedy trzeba powinnaś wysłuchać pacjentki i pozwolić się jej wypłakać. Innym razem, gdy na przykład sytuacja jest kryzysowa, potrafić zachować zimną krew. Musisz w takich momentach myśleć logicznie, krytycznie, wykazywać się spostrzegawczością i dobrą organizacją pracy.

Czym zajmuje się położna?

W dawnych dziejach położna nie miała nawet takiego tytułu. Zwykle były to niewykształcone, proste kobiety, które jedynie powtarzały to, czego nauczyły się od starszych mentorek. Dziś położna to profesjonalistka. Wykształcona i wykwalifikowana pracownica ośrodków służby zdrowia. Twoimi głównymi zadaniami jest opieka nad kobietą w czasie ciąży. A także podczas samego połogu i porodu. Oraz jej nowo narodzonym dzieckiem. Takie wsparcie jest bardzo istotne, ponieważ kondycja psychiczna kobiety bardzo ściśle wiąże się z nastrojem a niekiedy fizycznym zdrowiem dziecka. Pozytywny nastrój wpływa też korzystnie na przebieg ciąży i porodu. W czasie ciąży zajmujesz się jej rozpoznaniem, monitorowaniem płodu oraz przeprowadzaniem badań. W międzyczasie wykonujesz prace pielęgniarki podając kobiecie leki oraz dbając o jej bieżące potrzeby podczas wizyty w placówce. Gdy zajdzie potrzeba, reagujesz w nagłych sytuacjach, uczestniczysz w porodzie i udzielasz wszelkich świadczeń ginekologiczno – położniczych.

Położna – Czy tylko w okresie ciąży?

Twoja praca jako położnej służy nie tylko młodym mamom. Swoją opieką otaczasz także kobiety, które swój dar macierzyństwa powoli tracą z powodu menopauzy. Oprócz tego możesz zajmować się edukacją zdrowego stylu życia zarówno matki jak i dziecka. Możesz udzielać porad dotyczących rozpoznawania zagrożeń dla płodu lub zdolności zachodzenia w ciążę.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *