Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia strażak? Sprawdź ile zarabiają strażacy

 

Strażak i mediana zarobków. Przeciętnie jako strażak zarobisz w Polsce 3517 zł brutto na miesiąc. Ta kwota to mediana. Wyliczona została z tego, że figuruje dokładnie w połowie listy kwot, jakie zarabiają strażacy. Aż 50 % wszystkich z nich zarabia w przedziale 2775 zł – 4448 zł brutto. To dane bardzo uśrednione, uwzględniające różne formy zatrudnienia strażaków oraz czynniki dodatkowe, które postaramy się wykazać.

Strażak – Dodatek do pensji

Pracując w PSP przysługuje Ci z czasem pewien dodatek do pensji. Wynika on z tego, że pełnisz dość ciężką służbę. W warunkach uciążliwych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia. Poziom tej szkodliwości i uciążliwości wyrażany jest w skali czterostopniowej. W zależności od tego, jakie prace wykonujesz i na jak niebezpieczne akcje jesteś wysyłany. W zależności od stopnia dodatek ten wynosi dokładnie 5%, 10 %, 15% lub 25%. Twoja pensja wzrasta też automatycznie wraz z ilością przepracowanych lat. Za każdy przepracowany rok otrzymujesz kolejny procent do pensji zasadniczej. Taki bonus otrzymujesz co dwa lata, aż do zaliczenia 20 lat pracy. Następnie za każdy kolejny rok dodatek wzrasta o 0,5 %. Aż do maksymalnie 25 % po 30 latach pracy. Oprócz tego funkcjonują dodatki do pensji za stopień, dodatki motywacyjny, służbowy lub uzasadniony jakimiś kwalifikacjami.

Strażak – Czy można zarobić w OSP?

Służba w OSP nie jest klasyczną pracą zarobkową – składasz ślubowanie, przyjmujesz mundur i nadstawiasz karku. Jednak nie otrzymujesz za to wynagrodzenia za pracę. Nie jest jednak tak, że za Twoje zaangażowanie nie należy Ci się ani złotówka. Nie otrzymujesz pensji, ale za każdą akcję lub szkolenie przeciwpożarowe otrzymujesz tzw. ekwiwalent. Jego wysokość ustala uchwała gminy, na której terenie stacjonuje Twoja jednostka OSP. Wynosić może on maksymalnie 1/175 przeciętnej stawki godzinowej w Polsce. Przykładowo w 2018 r. było to około 28 zł. Na pocieszenie dodamy, że ten ekwiwalent nie podlega opodatkowaniu.

Strażak – przywileje zawodowe

Ta specyficzna i wymagająca służba, niesie też ze sobą pewne korzyści. Jeśli przydarzy podczas akcji Ci się jakiś uszczerbek na zdrowiu, przysługuje Ci odszkodowanie podobne do tego, jakie mają funkcjonariusze policji. Wyżywienie podczas ćwiczeń, szkoleń i długotrwałych akcji jest bezpłatne. Jeśli Komendant Główny przydzielił Cię do służby gdzieś daleko od domu, musi też zapewnić Ci mieszkanie. Oprócz tego masz prawo do szeregu świadczeń pieniężnych. Między innymi zasiłek na zagospodarowanie, nagrody, rekompensaty za przedłużony czas służby, wynagrodzenie za ponadnormatywne obowiązki, zwroty kosztów podróży służbowych. Do tego świadczenia związane ze zwolnieniem ze służby i zasiłki pogrzebowe. Gdybyś podczas akcji poniósł śmierć – Twoja rodzina otrzyma odprawę pośmiertną.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *