Press "Enter" to skip to content

Jakie zatrudnienie dla strażaka? Praca jako strażak na umowie czy na działalności?

 

Dzielny strażak kojarzy się nam z jednostką, mundurem i charakterystycznym czerwonym pojazdem. Czy jednak można taką pracę wykonywać na różne sposoby? I gdzie szukać zatrudnienia poza PSP?

Strażak – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w jednostkach Państwowej Staży Pożarnej. Ogłaszają one dość regularnie kolejne nabory na kandydatów chętnych sprawować tą trudną, ale prestiżową służbę. Proces kwalifikacyjny i wymagania opisaliśmy w publikacji Strażak – jak zostać? Po krotce przypomnijmy, że możesz do PSP dostać się na drodze wolnego naboru właśnie albo poprzez ukończenie specjalnej szkoły średniej i wyższej. W obu przypadkach istotna będzie Twoja sprawność fizyczna, odporność psychiczna, poczucie misji i zaangażowanie. Oferty naborów znaleźć możesz na stronach BIP samorządów, kancelarii premiera albo Komendy Głównej PSP. W przypadku służby kandydackiej każdy absolwent kierowany jest przez Komendanta Głównego PSP do dowolnej jednostki na terenie kraju.

Strażak – Wykaż swoje atuty

Podczas rekrutacji każde Twoje osiągnięcie sportowe, szkolenia i zawody OSP, wykształcenie kierunkowe punktują dodatkowo. Wymagane jest wykształcenie średnie i dobrze jeśli jest ono techniczne. Dobrze też jeśli posiadasz prawo jazdy różnych kategorii, uprawnienia płetwonurka, ratownika medycznego, obsługi sprzętu ciężkiego.

Strażak – Ochotnicza Straż Pożarna

Oprócz PSP istnieje też OSP. Jest to również pewna forma zajęcia jako strażak. Nazywamy to zajęciem, dlatego że służba w OSP nie jest pracą zarobkową. OSP to organizacja społeczna o długiej tradycji i etosie oraz szacunku społecznym. Pracując tam poruszasz się wśród ludzi, którzy oprócz swoich zajęć zarobkowych chcą też wesprzeć działania PSP i nieść pomoc poszkodowanym w pożarach, wypadkach albo klęskach żywiołowych. Otrzymujesz umundurowanie, masz dostęp do równie specjalistycznego sprzętu oraz wykonujesz podobne zajęcia jak strażacy PSP. Nie otrzymujesz jednak wynagrodzenia. Dlatego nie spędzasz na jednostce całego etatowego dnia. Jedyne pieniądze, jakie możesz zarobić w ramach OSP to symboliczny ekwiwalent za udział w akcji lub szkoleniu pożarniczym. Piszemy o tym szerzej w Strażak – ile zarabia? Służba w OSP również bardzo punktuje w przypadku starania się o pracę w PSP.

Strażak – Pomysły na działalność gospodarczą

Istnieje też kilka innych form zatrudnienia w branży okołopożarniczej/ Praca w PSP nie zawsze musi oznaczać brania udziału w akcjach. Ta instytucja ma też swój pion administracyjny. Możesz zajmować się obsługą techniczną, monitoringiem zagrożeń oraz dbać o stabilność systemów informatycznych. Mając wykształcenie strażackie, pewne doświadczenie i uprawnienia możesz prowadzić działalność dydaktyczną. Prowadzenie szkoleń, kursów – nauka obsługi gaśnicy, z udzielania pierwszej pomocy lub przeprowadzania ćwiczeń przeciwpożarowych. Także w formie komercyjnej. Istnieje sporo podmiotów, które – mając stosowne uprawnienia – zajmują się przeglądami instalacji przeciwpożarowej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *