Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca strażaka? Zobacz z czym zazwyczaj mierzą się strażacy

Jakie są podstawowe zadania strażaka? Za co tak bardzo cenimy osoby pracujące jako strażak? To, za co głównie cenimy strażaków to oczywiście gaszenie i niwelowanie skutków pożarów. Wyposażeni są w specjale pojazdy z komorą wodną, wężami i hydrantami. Opancerzeni w kombinezony wykonane z żaroodpornego materiału. Do tego będziesz wyruszał na akcje, gdy dojdzie do groźnego wypadku. PSP posiada specjalne narzędzia, dzięki którym łatwiej wydobędziesz poszkodowanych zatrzaśniętych w samochodzie. Lub czekających na pomoc pod gruzami. Takie akcje gaśnicze i ratunkowe to podstawowe zadania straży pożarnej.

Strażak – specjalizacje zawodowe

W ramach swojej pracy możesz specjalizować się w kilku dziedzinach. Jeśli zgłosisz taką potrzebę, Twoje zdolności będą efektywniej wykorzystywane, a straż zarządzana bardziej logistycznie. Podział ten ma wpływ na wykonywanie zadania, a zatem możesz być:

  • ratownikiem wysokościowym – Twoje zdolności wspinaczkowe i umiejętność dotarcia w bardzo nietypowe miejsca potrafi uratować niejedno życie. Mówimy tu o dużych wysokościach, skałach, ale też i kanałach, kominach i dachach,
  • specjalistą technicznym – jesteś rzucany na pierwszą linię walki o życie poszkodowanych w wypadkach i katastrofach budowlanych. Za pomocą specjalistycznego sprzętu przecinasz wraki lub przebijasz ściany, tak aby wydobyć wciąż żywych ludzi,
  • ratownikiem wodnym – Twoim polem walki o życie ludzi będzie teren zalewowy, dotknięty katastrofą naturalną. Prowadzić będziesz podwodne poszukiwania oraz wyciągał ludzi z wody,
  • specjalistą chemiczno – ekologicznym – taki typ strażaka wyjeżdża w akcje, gdzie ma się do czynienia z rozpyleniem szkodliwych substancji chemicznych, żrących albo zakaźnych.

Strażak – Pozostałe zajęcia strażaka

W zależności od specjalizacji i stanowiska możesz zajmować się monitorowaniem zagrożeń w regionie, lokalizowaniu pożarów i innych zagrożeń. Do tego możesz być przydzielony do opracowania planu akcji i ewakuacji. Albo posadzony na stanowisku przyjmującego zgłoszenia i analizującego ich wiarygodność i treść. Twoje akcje mogą dotyczyć też minimalizacji szkód na mieniu, już po katastrofie. Do tego wzywany będziesz do zabezpieczenia miejsc, likwidacji gniazd owadów, ratowaniu zagrożonych zwierząt. Wiele imprez masowych nie może się odbyć bez udziału straży pożarnej. Na jednostce z kolei Twoimi zadaniami mogą być dbanie o porządek w remizie, konserwacja sprzętu, uszczelnianie ewentualnych wycieków ze zbiorników i cystern.

Strażak – Warunki pracy strażaka

To z pewnością wyczerpująca praca fizyczna i psychiczna. Pracować przyjdzie Ci w naprawdę niebezpiecznych i trudnych warunkach. Twoimi przeciwnikami będzie nie tylko ogień. Ale i warunki atmosferyczne, niepewna konstrukcja płonącego budynku, szkodliwe substancje chemiczne i czas. Który stanowi największą presję w walce o mienie i życie ludzkie. Musisz być osobą bardzo odporną na stres, potrafiącą współpracować w grupie i szybko analityczne myśleć. Niekiedy samo gaszenie wodą to nie wszystko. Musisz być przygotowany na udzielanie pierwszej pomocy, przeprowadzanie akcji ratunkowej umierającego. Oraz potrafić zapanować nad spanikowaną grupą poszkodowanych. To wszystko wymaga specyficznych cech osobowościowych, które wyłapane będą już na etapie rekrutacji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *