Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia strażnik miejski? Zarobki w Straży Miejskiej

 

Od czego zależą zarobki gdy pracujesz jako strażnik miejski? Zarobki pracowników Straży Miejskiej (wszystkich, nie tylko funkcjonariuszy patrolujących ulice) różnią się w zależności od miasta. A także między poszczególnymi jednostkami w danym dużym mieście. Dzieje się tak, gdyż szczegółową wysokość zarobków w Straży Miejskiej określa gmina. Najczęściej w formie uchwały budżetowej przyjętej przez radę danej gminy. W obrębie sporego miasta gmin jest kilka, toteż pomysły na finansowanie tej jednostki mogą się różnić. Wpływ z kolei na to ma sytuacja gospodarcza danego samorządu oraz siła przebicia postulatów płacowych poszczególnych grup pracowników samorządowych. Do takich zaliczasz się, pracując w Straży Miejskiej.

Strażnik miejski – mediana zarobków

Oczywiście nie jest tak, że nic konkretnego na temat zarobków nie da się powiedzieć. Przeciętnie w Polsce zarobisz 3350 zł brutto. To mediana, a wynika ona z wyliczeń, na podstawie których połowa wszystkich strażników miejskich zarabia w przedziale 2900 zł brutto a 4000 zł brutto. Badanie, którym się posiłkujemy, uwzględniło różne miasta, stanowiska i stopnie zawodowe strażników miejskich.

Strażnik miejski – Zarobki na poszczególnych stanowiskach

A stopnie zawodowe mają znaczący wpływ, ile będziesz zarabiał jako strażnik miejski. Zaczynasz jako aplikant, co sprawia, że na rękę przez pierwszy rok zarobisz około 1512 zł. Nieco lepiej ma młodszy strażnik – 1712 zł. Wraz ze stażem pracy Twój stopień wzrasta. Strażnik zarabia już 1806 zł, a jego starszy odpowiednik – 1852 zł. Kolejnym stopniem jest specjalista. Zarabia odpowiednio młodszy 1912 zł, zwykły 1955 zł i starszy 1981 zł. Inspektorzy również dzielą się na trzy kategorie i odpowiednio młodszy inspektor zarabia 2020 zł, inspektor 2070 zł, a starszy inspektor 2260 zł. Są to już stanowiska, na których więcej czasu spędzasz w biurze niż patrolując ulice. Nie inaczej jest już z kadrą kierowniczą. Kierownik referatu na rękę zazwyczaj zarobi około 3180 zł. Komendant jednostki z kolei to już pensja 4840 zł, zaś jego zastępcy 4520 zł. Jak się okazuje, kariera w Straży Miejskiej jest możliwa i daje spore dodatki do pensji.

Strażnik miejski – Dodatki i premie

Właśnie. Dodatki. Te również Ci przysługują. Za wysługę lat albo funkcję. Twój staż pracy liczony jest w latach i z czasem pensja może wzbogacić się od 5 do 20 procent za samą tę okoliczność. Do tego dochodzą okoliczne lub zasłużone premie. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *